Navršavaju se dve godine od kada su savremene terapije za rak pluća stavljene na listu lekova o trošku RFZO. Zahvaljujući toj odluci, više stotina pacijenata obolelih od raka pluća dobilo je mogućnost da se leči, živi i radi, jer se danas sa rakom pluća uz pomoć novih lekova, može vrlo kvalitetno živeti, navodi se u saopštenju Udruženja pacijenata za borbu protiv raka pluća "Punim plućima".

S obzirom na to da prvi put postoji respektabilan broj pacijenata koji već duže vreme, uz pomoć novih lekova, žive sa rakom pluća, udruženje je sa lekarima Klinike za pulmologiju UKC Srbije, sprovelo veliko istraživanje o kvalitetu života i lečenja pacijenata sa rakom pluća, najčešćeg i najsmrtonosnijeg karcinoma, koji primaju savremene terapije.

U istraživanju sprovedenom u martu i aprilu ove godine učestvovalo je 65 pacijenata (43 muškarca i 22 žene), što predstavlja gotovo 15 odsto od ukupnog broja pacijenata koji se leče novim lekovima o trošku RFZO. Najveći broj ispitanika, gotovo 2/3 prima imunoterapiju, dok 1/3 prima ciljane (molekularne) terapije.

Podatak da se 95 odsto ispitanika oseća bolje od kako dobija terapiju, i da vode svoj život gotovo kao i pre bolesti, je direktni pokazatelj o kvalitetu života koji savremeno lečenje donosi.

Đurđina Jovanović (55) učiteljica iz Mladenovca već dve godine je na imunoterapiji, a kada joj je utvrđen karcinom bila je u četvrtom stadijumu bolesti.

udruzenje-punim-plucima-foto-jakov-simovic-2.jpg
Udruženje Punim plućima/Jakov Simović 

- Kada sam dobila dijagnozu, sa životom sam se bila pozdravila. Jedva sam hodala, disala, trpela jake bolove i imala 17 kilograma manje. U tom periodu imunoterapija je stavljena na pozitivnu listu i ja sam bila među prvim pacijentima, koji su počeli da je primaju. Moje stanje je bilo vrlo dramatično. Bila sam u odmaklom stadijumu bolesti, kada operacija nije mogla da se obavi, sa metastazama na jetri i plućnoj maramici. Danas, dve godine kasnije, metastaze su nestale, a ja sam druga žena. Živim, radim i osećam se dobro. Uskoro idem na X nož i ako intervencija uspe, moći ću da kažem da sam pobedila rak pluća - priča Đurđina.

Ass. dr Mihailo Stjepanović

Iz doma zdravlja upuću ih na pogrešne adrese

Prezentujući podatke istraživanja, ass. dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za plućne bolesti UKC Srbije ukazao je na zabrinjavajući podatak da je polovina anketiranih ranije bila pušač, a da četvrtina i dalje puši.

- Gotovo 70 odsto ispitanika više od tri godine živi sa dijagnozom raka pluća. Skoro 60 odsto pacijenata prvi simptom koji su imali pre postavljanja dijagnoze je bio jak i uporan kašalj, 30 odsto je osećalo umor, a oko 40 odsto njih je navelo bol u ramenu/ruci, odnosno grudnom košu. Koliko je važno da građani ne zanemaruju simptome, pokazuje i podatak da se polovina ispitanika javila lekaru i dobilo dijagnozu raka pluća za manje od mesec dana. Međutim, zabrinjava i da je 40 odsto ispitanih, prilikom prvog javljanja lekaru u domu zdravlja, upućeno na pregled kod lekara druge specijalnosti, najčešće reumatologu, fizijatru, neurologu i kardiologu - rekao je ass. dr Stjepanović.

Vladan Komadina, lekar u penziji iz Beograda, je jedan od onih pacijenata koji se najduže leči imunoterapijom u Srbiji.

udruzenje-punim-plucima-foto-jakov-simovic.jpg
Udruženje Punim plućima/Jakov Simović 

- Da imam rak saznao sam sasvim slucajno. Sve je počelo 24. aprila 2018. godine kada sam imao manji epi napad. Tada sam izgubio moć govora, zbog čega su moji ukućani pozvali Hitnu pomoć, da bi me odmah odveli na VMA. Skener je pokazao da imam metastaze na mozgu. Posle odlaska na neurohirurgiju, tražen je uzrok bolesti i brohoskopija je pokazala da imam karcinom pluća. Bio sam na gama nožu, promena na mozgu je uklonjena. Nakon što je određen podtip, propisana mi je imunoterapija, na kojoj sam i danas. Tumor se smanjio i sada se osećam dobro i živim potpuno normalno - kaže Komadina.

Prof. dr Predrag Sazdanović

Stalno ukazivati na štetnost pušenja

Državni sekretar Ministarstva zdravlja, prof. dr Predrag Sazdanović, istakao je na konferenciji "Mi smo šampioni" značaj prevencije u lečenju karcinoma pluća.

- To pre svega podrazumeva izuzetan edukativan rad sa najosetljivijim populacijama, tu mislimo na srednjoškolsku i studentsku populaciju kojoj moramo ukazati na štetnosti pušenja i sve ono što takva vrsta ponašanja nosi sa sobom. Preventiva je osnova svakog daljeg lečenja i pored svih najmodernijih tehnoloških aparata, najmodernijih aparata za zračenje i svega ostalog najvažnije je ići na preventivnu stvar.

Prof. dr Sanja Radojević Škodrić, RFZO, direktorka istakla je da država ima jasan stav od 2017. povodom stavljanja novih inovativnih lekova na Listu lekova i u tome od tada postoji kontinuitet:

- Za sada, lista inovativnih lekova izlazi jednom godišnje, a naš cilj je da izlazi i češće. Kada govorimo o daljim planovima za lečenje karcinoma pluća, cilj je da se obezbedi inovativna terapija i za pacijente sa nižom ekspresijom biomarkera ispod 50 odsto. Inovativna terapija za karcinom pluća koja je stavljena na listu lekova početkom 2020. je obezbeđena za sve pacijente koji ispunjavaju stručne kriterijume.

Kurir.rs

Bonus video:

09:21
Od raka pluća dnevno umre 13 osoba Izvor: Kurir televizija