Nakon nekoliko brutalnih napada na prosvetne radnike u proteklom periodu sindikati u obrazovanju zahtevali su da se napad na zaposlene u ovom sektoru tretira kao napad na advokate, što je i prihvaćeno, a sindikatima je juče i zvanično predstavljen nacrt teksta zakona izmena i dopuna Krivičnog zakonika koji se odnosi na napad na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, a koji predviđa kazne zatvora i do osam godina!

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, ministarka pravde Maja Popović i šef kabineta predsednika Vlade Žarko Mićin razgovarali su juče u Vladi Srbije s predstavnicima reprezentativnih sindikata u prosveti. Na sastanku je predstavljen nacrt teksta zakona izmena i dopuna Krivičnog zakonika koji se odnosi na napad na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, koji je predložilo Ministarstvo pravde.

shutterstock-1940009296.jpg
Foto: Shutterstock

Ko napadne lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, a u vezi s poslovima koje to lice obavlja, prema članu 344b, "kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine".

- Ako prilikom izvršenja dela iz stava 1 ovog člana učinilac nanese laku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili preti upotrebom oružja, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina. Ako prilikom izvršenja dela iz stava 1 ovog člana učinilac nanese tešku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili članu njegove porodice, kazniće se zatvorom od jedne do osam godina - navodi se u radnom tekstu s kojim su se reprezentativni sindikati u prosveti usaglasili.

foto1.jpg
Foto: Ministarstvo Prosvete

Dogovoreno je da će tokom narednog meseca predsednik Vlade Miloš Vučević održati sastanak s predstavnicima sindikata. Komisija Vlade za davanje saglasnosti za novo zapošljavanje na prvoj narednoj sednici daće saglasnost za realizaciju 7a faze zapošljavanja u prosveti (primanje u stalni radni odnos za 2.672 slobodna, odnosno upražnjena radna mesta, prim. aut.), navodi se u zajedničkom saopštenju predstavnika Vlade i reprezentativnih sindikata u prosveti.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović informisala je predstavnike sindikata "da se radi na smanjenju administracije u smislu korišćenja novih funkcionalnosti es-dnevnika" i najavila dalji zajednički rad na izmenama i dopunama posebnih kolektivnih ugovora.

Podsetimo, zahtev da se napad na zaposlene u prosveti tretira kao napad na advokate prva je predložila Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) nakon što je bivši đak naneo teške povrede Slobodanu Zoriću, profesoru Tehničke škole "9. maj" u Bačkoj Palanci. Samo nedelju dana kasnije profesor Treće beogradske gimnazije zadobio je teže povrede glave i prelom jagodične kosti dok je razdvajao zavađenu grupu učenika.

0610-dobrivoje-marjanovic--rgb01-beta-.jpg
Foto: Beta

- Insistirali smo na tome da dobijemo taj tekst kao što su nam i obećali. Ovaj tekst će ići na javnu raspravu, očekujemo da će u septembru biti predmet javne rasprave, kao i da će se nakon toga naći u Skupštini i da će biti usvojen do kraja godine - rekao je za Kurir predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović.

Radni tekst izmene Krivičnog zakonika

Član 344b Napad na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi

  • Ko napadne lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, a u vezi s poslovima koje to lice obavlja, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
  • Ako prilikom izvršenja dela iz stava 1 ovog člana učinilac nanese laku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili preti upotrebom oružja, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
  • Ako prilikom izvršenja dela iz stava 1 ovog člana učinilac nanese tešku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili članu njegove porodice, kazniće se zatvorom od jedne do osam godina.

Bonus video:

01:33
"SVAKI NAPAD NA NASTAVNIKA DA BUDE KRIVIČNO DELO" Iz sindikata o izmeni zakona: Da li će profesori dobiti status službenog lica?! Izvor: Kurir televizija