U Srbiji je, prema podacima od prošlog meseca, više od 6.500 dece do 18 godina i više od 1.300 mladih od 18 do 26 godina zbrinuto kroz hraniteljske porodice.

Koliko hraniteljskih porodica nedostaje, kako stimulisati ljude za takav podvig i sa kakvim predrasudama se susreću, diskutovalo se u emisiji "Puls Srbije" sa gostima Vojkom Lujić, predsednicom Udruženja hranitelja Beograda i Gordana Milićević hraniteljica.

profimedia0285649342.jpg
Andrey Kuzmin / Alamy / Alamy / Profimedia 

Lujić je prvo odgonetnula kako je odlučila da bude hraniteljka:

- U porodici smo zajedno doneli odluku da postanemo hranitelji, te smo odlučili da nekome pružimo šansu da dobije bolje detinjstvo, nego što je imao u prethodnom životu. Kada smo naišli na prve prepreke, kao i kada gajite svoju biološku decu, zapitate se u pojedinim trenucima "šta je meni ovo trebalo" ali u suštini to je samo na sekundu, generalno se nikada nismo pokajali, uživamo u suživotu sa detetom koje je sa nama, a sa nama je već 11 godina i to od svoje prve godine.

Milićević se osvrnula na to kada dete u svesnijim godinama dođe u hraniteljsku porodici, odnosno kako mu izlečiti traume i navići ga na novi dom:

- Veoma je lakše kada dete dođe iz institucije, kada nije zlostavljano, a kada dođe iz porodice gde je bilo svega i svačega, onda vam je neophodan stručan tim iz Centra za socijalni rad, svakako da bi i savete trebalo potražiti od hraniteljskih porodica koje već imaju iskustva sa tim.

Potom je ispričala kako je izgledao sam momenat kada je definitvno odlučila da će se starati o svom nebiološkom detetu:

02:46
KAKO IZLEČITI TRAUME KOD DETETA? Moćna poruka hranitelja: Imamo decu i unuke, ali smo SE ZBOG OVOGA odlučili i na usvajanje! Izvor: Kurir televizija

- Naša deca su rano otišli iz gnezda, odnosno osnovali svoje porodice, pa smo suprug i ja bili usamljeni, a imali smo siguran privatan posao koji smo radili, pa smo bili i materijalno situirani. Potom smo odlučili da ćemo nekome pružiti tu sigurnost, ljubavnu i materijalnu, i da sa još nekim podelimo to sve što imamo. Naravno, sa decom smo se dogovorili, oni su to prihvatili, rekli su da je sve okej, oni su u Beogradu, a mi malo van, pa su se složili sa tom idejom. Znate, vaši unuci su vaši unuci, ali ovo dete je vaše dete tek onog trenutka kada vas nazove "mama". I svako ko vas pozove "mama" i "tata" je vaše dete. Prvo je supruga pozvao "tata" dok smo doručkovali i mi smo počeli da plačemo.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir.rs

Bonus video:

02:22
JASMINI DECA PORASLA I OTIŠLA, TEŠKO JOJ PALO PA POSTALA HRANITELJ! Za 9 godina podigla čak ČETVORO DECE: Ovo joj je najbolnije Izvor: Kurir televizija