UVOĐENJE REDOVNIH SISTEMATSKIH PREGLEDA U ŠKOLE POMOĆI ĆE DA NAM DECA BUDU MNOGO ZDRAVIJA: Država vodi računa o najmlađima
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je vraćanje sistematskih pregleda za decu školskog uzrasta i najavio da će nadležne institucije obezbeđivati zdrave obroke deci od malih nogu.
Hoćemo da nam deca budu zdrava, da ukažemo roditeljima gde postoje problemi, šta je potrebno da se detetu pomogne ukoliko ti problemi i dalje postoje, rekao je Vučić, nakon čega je ministar zdravlja Zlatibor Lončar, gostujući na RTS, istakao da se deca nezdravo hrane, da nemaju dovoljno fizičke aktivnosti, kao i da previše koriste telefone i tablete, što utiče na njihovo zdravlje.
- Istraživanja su pokazala da se deci usađuju navike do četvrtog razreda osnovne škole i cilj je da do tog perioda steknu naviku da se bave fizičkom aktivnošću. Vraćamo sistematske preglede koji su nekad bili da bismo pratili decu, ispravljali njihov problem s tabanima, kičmom i lokomotornim i bilo kojim drugim sistemom - rekao je Lončar i najavio da će biti pokrenuta akcija da u marketima i školama budu zdravi obroci.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže za Kurir da je "inicijativa predsednika Vučića potpuno u skladu s naporima i težnjama da mladima usade zdrave stilove života, da ih podstaknu da razviju zdravstvenu kulturu i budu informisani o važnosti normalne uhranjenosti u očuvanju zdravlja i značaju pravilne ishrane".
- Predškolske ustanove, određeni broj škola, domovi učenika i studenata obezbeđuju obroke uz dogovor s roditeljima i pružaju ovu uslugu, a u obavezi su da poštuju savremene sanitarne i druge uslove u pogledu balansirane ishrane. Zbog toga je obrazovni sistem prirodna sredina za promociju i praksu zdravih životnih stilova i saradnju s roditeljima i lokalnom zajednicom na ovom planu.
Pedijatar dr Saša Milićević ističe važnost sistematskih pregleda, jer tada lekari mogu da otkriju da li dete možda ima urođene srčane mane, sklonosti ka plućnim bolestima, dijabetesu.
- Sistematski su bitni za svu decu i do sada su održavani za decu koja se bave sportom, ali Ministarstvo zdravlja je prepoznalo njihov značaj i uvođenje za svu decu jer je preventiva veoma važna - naglašava za Kurir dr Milićević. Tatjana Medved, predsednica radne grupe pilot-projekta "Svako dete ima pravo da odrasta zdravo", u okviru kojeg je i predloženo da se sistematski pregled vrati u škole, kaže da je bitno da pregledamo i zdravu decu.
- To je i jedan od načina da se prati njihov razvitak i napredak. On bi podrazumevao anamnezu za dete i familiju, osnovni lekarski pregled uz merenje telesne mase i visine, EKG, kao i krvnu sliku, u kojoj bi se prevashodno gledalo da li je dete anemično - navela je za Kurir Tatjana Medved, inače inicijatorka projekta koji se od septembra 2023. sprovodi u određenim školama i podrazumeva pet puta nedeljno časove fizičkog vaspitanja za osnovce i četiri puta za srednjoškolce, što je rezultiralo poboljšanjem koncentracije, odnosno pažnje na svim časovima, kao i motoričkih sposobnosti deteta.
Dodala je da je najpraktičnije i najodgovornije pratiti zdravstveno stanje dece kroz školski sistem:
- Sve vodi ka tome da je potrebno jednom godišnje obavljati sistematske preglede u školama.
Stručna republička komisija Ministarstva zdravlja sarađuje s pedijatrima i ostalim relevantnim institucijama, koji će doneti odluku o tome na koliko će se ovaj pregled obavljati.
Bonus video:
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)