Svaki treći daje mito u Srbiji
BEOGRAD - Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je korupcija u zemlji veoma zastupljena, ali i mišljenja da se njen nivo smanjio u odnosu na prethodnu godinu.
Troje od 10 građana priznaje da daje mito. Posle zdravstva i pravosuđa, policija je, prema mišljenju građana, na trećem mestu po korumpiranosti.
Svaki drugi građanin Srbije smatra da je korupcija u zemlji veoma zastupljena, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja Beogradskog centra za bezbednosnu politiku. Ipak, znatan broj ispitanika smatra da se u odnosu na prošlu godinu nivo korupcije malo smanjio i da je borba protiv korupcije bila delimično uspešna.
Za blago smanjenje korupcije građani najviše zasluge pripisuju prvom potpredsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću. Da bi borba bila uspešna, smatraju da je najpre potrebno ojačati institucije i pooštriti kazne.
Građani u Srbiji, njih čak 49 odsto, smatraju da je korupcija veoma prisutna u društvu, a samo dva odsto njih da je uopšte nema.
Novina u odnosu na prethodne godine jeste da 42 odsto građana smatra da se korupcija malo smanjila.
Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kaže da postoji blagi pesimizam i blagi optimizam.
"Tu su građani podeljeni, većina se izjasnila da će borba biti uspešna, ali da će se neki ipak izvući, dok trećina smatra da ona neće biti uspešna", kaže Petrović.
Najzaslužnijim za uspeh u borbi protiv korupcije 32 odsto građana smatra prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića. Ipak, ocenjuju da su u borbi protiv korupcije najvažnije jake institucije.
"Tek svaki deseti prepoznaje Vladu koja doprinosi borbi protiv korupcije, a tek na pitanju ko koči borbu protiv korupcije, skoro isti broj građana smatra da Vlada koči. Tu su i političke stranke, tajkuni i bivša vlast", kaže Petrović.
Posle zdravstva i pravosuđa, policija je, prema mišljenju građana, na trećem mestu po korumpiranosti, uglavnom saobraćajna i granična. Njih najčešće građani i podmićuju, kako bi izbegli kaznu. Troje od 10 građana priznaje da daje mito.
Marko Savković iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kaže da 89 odsto daje novac i da vrlo često sam građanin inicira korupciju, ali da to opet treba uporediti sa onim kada sam policajac ili policijski službenik predloži korupciju.
Samo osam odsto građana pridaje značaj ulozi EU i međunarodne zajednice u borbi protiv korupcije.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore