NIŠ: Nemački speleolozi istražuju Cerjanku
NIŠ - Timu speleoronilaca koji četiri godine pokušavaju da povežu početak i kraj pećine Cerjanke kod Niša, pridružilo se ovih dana još dvoje kolega iz Nemačke. Oni su otkrili nove detalje o podzemnom svetu jedne od najdužih pećina u Srbiji, a istovremeno i među najlepšim u Evropi.
Crno žuti daždevnjak, retki stanar pojedinih evropskih pećina, u Cerjanki je brojniji no što se mislilo. To su otkrili nemački speleoronici koji su dva dana proveli u šest kilometara dugom glavnom kanalu.
"Na mene je najveći utisak ostavila dužina glavnog hodnika. Fascinirao me je i bogat životinjski svet, a posebno slepi miševi", kaže Andreas Kiha.
Denis Šonenber kaže da su obišli mnogo pećina u svetu, ali da je Cerjanka ogromna i raskošna, pa će, kako kaže, turistima pružiti fantastičan doživljaj.
Vlasta Stanojević iz niškog Safari kluba 20 godina ekstremne sportove približava ljubiteljima prirode. Svim istraživačima Cerjanke je do sada bio domaćin, pa tvrdi da lepota koju je priroda stvarala više od dva ipo miliona godina nikoga nije ostavila ravnodušnim.
"Do ulaza u pećinu prošle godine napravljena je staza, sagrađen je most i uređen plato. Sa Ministarstvom prirodnih resursa dogovoreno je da se naplaćuju ulaznice i da grupe turista, predvođene obučenim speleovodičima, mogu da imaju najviše sedam članova.
Slaviša Petrović iz Direkcije za izgradnju grada Niša kaže da kalcit različite boje, pećinski nakit i heliktiti koji prkose zemljinoj teži Cerjanku čine prepoznatljivom na turističkoj mapi sveta.
"Projektom prekogranične saradnje sa bugarskom opštinom Lom biće obezbeđena sredstva za izgradnju puta do samog lokaliteta", kaže on.
Nemački speleolozi obišli su i dve pećine u okolini Svrljiga, koje će biti deo zajedničke turističke ponude opština Jugoistočne Srbije.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore