U svoje vreme bio je otac srpske nacije. Onda je trebalo imati srce i dušu i stati uz Srbiju, ili uz one koji su bili protiv nje. Izabrao je Srbiju, navodi se između ostalog u čitulji

BEOGRAD - U jednom dnevnom listu danas je osvanula čitulja povodom 30 godina od smrti jednog od najbližih Titovih saradnika - Aleksandra Leke Rankovića.

"Velikan srpske istine i hrabrosti. Gorostas srpskog dostojanstva. U svoje vreme bio je otac srpske nacije. Onda je trebalo imati srce i dušu i stati uz Srbiju, ili uz one koji su bili protiv nje. Izabrao je Srbiju", navodi se između ostalog u čitulji.

aleksandar-rankovic.jpg
EPK 

Podsetimo, Ranković potiče iz siromašne porodice. Rano je ostao bez oca. Osnovnu školu je završio u rodnom mestu. Kao i mnogi drugi siromašni dečaci iz njegovog kraja, pošao je i on 1922. u Beograd na zanat.

Kao petnaestogodišnji mladić upisao se 1924. godine u članstvo sindikata. Početkom 1925. godine, kada je postao kalfa, aktivno je sarađivao u upravi sekcije abadžijskih radnika. Dve godine kasnije, 1927, bio je član prodružnice svih krojačkih i tekstilnih radnika. Tu je upoznao svoju buduću suprugu, Anđu, koja je takođe bila aktivna u radničkom pokretu.

Iste godine, Aleksandar Ranković je primljen u članstvo Saveza komunističke omladine Jugoslavije, a ubrzo posle toga je postao sekretar Mesnog komiteta SKOJ-a za Beograd.

Godine 1928, kada je primljen u KPJ, Ranković je postao sekretar Pokrajinskog komiteta SKOJ-a za Srbiju. Po formiranju Odseka za zaštitu naroda (OZNA) na Visu, 13. maja 1944. godine, postavljen je za načelnika OZNE za Jugoslaviju. Na zasedanju Velike antifašističke skupštine narodnog oslobođenja Srbije, novembra 1944. godine u Beogradu, izabran je za narodnog poslanika i za prvog potpredsednika Narodne skupštine NR Srbije prvog i drugog saziva. Kao prvi zamenik maršala Tita, u njegovom odsustvu izdao je naređenje za proboj Sremskog fronta 1945. godine.

Posle donošenja ustava početkom 1946. godine, postao je ministar unutrašnjih poslova FNRJ. Ovu dužnost je vršio sve do jula 1966. godine.

http://www.youtube.com/watch?v=gHOuFSa62Do