Srbija obeležava dve decenije primene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, zakona koji je, kada je donet, smatran jednim od najboljih u Evropi. Međutim, iako Srbija i dalje ima jedan od najnaprednijih zakona u ovoj oblasti, suočava se sa ozbiljnim problemima u sprovođenju zakona, koji su u poslednje vreme postali sistemski.

Gostujući u jutarnjem programu, Milan Marinović, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, detaljno je govorio o zloupotrebama prava, preprekama koje izazivaju ogromne troškove za lokalne samouprave i potrebi za brzim izmenama zakona kako bi se situacija stavila pod kontrolu.

- Tačno je da ove godine obeležavamo dve decenije od donošenja Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i uspostavljanja funkcije poverenika. Naš zakon, posebno nakon izmena iz 2021. godine, i dalje je jedan od najboljih u Evropi. Međutim, ono što nas muči su zloupotrebe koje narušavaju svrhu zakona - izjavio je Marinović, naglašavajući da su problemi sa zloupotrebama počeli pre dve godine, kada su pojedinci i advokati ušli u sistem koji je omogućio masovno slanje zahteva, stvarajući ogromne troškove za lokalne institucije.

366438_240927.01_32_43_17.Still010.jpg
Kurir Televizija 

Kako je objasnio poverenik, broj žalbi koji je njegova kancelarija primala dramatično je porastao.

- Do 2021. godine, prosečan broj žalbi bio je nešto preko 3.600 godišnje. Prošle godine smo dobili više od 16.000 žalbi, što je povećanje od više od 400%. Posebno zabrinjavajuće je to što je više od 80% tih žalbi podneto od strane advokata - istakao je Marinović.

Sistem zloupotreba funkcioniše tako što pojedinci šalju masovne zahteve institucijama poput osnovnih škola i mesnih zajednica.

- Imamo više od 4.000 mesnih zajednica u Srbiji, i svakoj od njih se šalju identični zahtevi. Ako ne odgovore u roku od 15 dana, angažuju advokata koji podnosi žalbu i naplaćuje od tih institucija po 49.500 dinara. Sada zamislite to puta stotine škola ili mesnih zajednica - objasnio je Marinović.

366438_240927.01_34_06_03.Still011.jpg
Kurir Televizija 

Ove masovne zloupotrebe značajno opterećuju budžet, kako lokalnih samouprava, tako i cele države.

- Ovo predstavlja veliki udar na budžet, a time i na poreske obveznike - dodao je poverenik.

 Kako se boriti protiv zloupotreba?

Marinović je naveo da su preduzeti koraci kako bi se stalo na put ovim zloupotrebama, ali da je neophodno dalje unapređenje zakonskog okvira.

- Iako je iz zakona izbrisan član koji se bavio zloupotrebom prava, mi ga i dalje primenjujemo, jer je to osnovno načelo prava. Odbijamo takve žalbe kada prepoznamo zloupotrebu, ali to nije dovoljno jer se protiv naših rešenja podnose tužbe upravnom sudu - objasnio je Marinović.

09:52
Poverenik upozorava: Zloupotrebe Zakona o informacijama porasle za 400%, advokati masovno zarađuju! Izvor: Kurir televizija 

On je saopštio da je formirana radna grupa u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave koja se bavi ovim problemom, i izrazio nadu da će izmene zakona biti usvojene u narednim mesecima.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

03:21
POLICIJA PROTIV POVERENIKA ZA INFORMACIJE OD JAVNOG ZNAČAJA?! Marinović: MUP odbija da briše iz evidencije i one koji su nevini Izvor: Kurir televiy