Koliko često treba čistiti dimnjak? Ovo je ključan korak u prevenciji požara, a ovi građani su u najvećoj opasnosti
"Ukoliko zapostavimo dimnjak, opasnost zavisi od toga šta se loži ali i od načina loženja"
Vatrogasci često apeluju da i neočišćeni dimnjaci mogu da budu uzrok požara. Da bi se izbegla takva situacija, dimničari su spremni za sezonu čišćenja. U Subotici su već počeli sa obilascima domaćinstava i imaju pune ruke posla.
Više na ovu temu rekao je Dragan Stošić, rukovodilac JKP "Dimničar" u Subotici:
- Počela je sezona, a građani su savesni i žele na vreme da očiste svoje dimnjake. Po sezoni se obiđe oko 23.000 domaćinstava.
On je govorio i o legendi da dimničari donose sreću, a uzrok za to je po njegovom mišljenju to što učestvuju u poslu zaštite od požara. Kaže da se građani i dalje hvataju za dugme kada vide dimničara.
- Građani koji se greju na čvrsto gorivo su u najvećoj opasnosti, ali nas pozivaju na vreme i javljaju se na obaveštenja koje im dostavljamo. Neophodno je često čistiti dimnjake kako ne bi došlo do požara i širenja vatre na susedne objekte - kaže Stošić.
- Ukoliko zapostavimo dimnjak, opasnost zavisi od toga šta se loži ali i od načina loženja. Ja uvek govorim građanima da dobro lože, da ne pokušavaju da uštede drvo pa zatvore dotok vazduha ranije, jer je to rizično.
On je rekao i da je bolje čistiti dimnjake preventivno, a najbolje je čistiti ih dva do tri puta tokom jedne grejne sezone, a podseća i da to građane ne košta dodatno.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!