Slušaj vest

Prema istraživanjima 39 odsto adolescenata koji su preživeli digitalno nasilje imaju lošije rezultate u školi, dok 17 odsto pokazuje delikventno ponašanje. Proveravali smo kako ova vrsta nasilja utiče na psihološko stanje žrtava i kako ga sprečiti?

Kompromitujuće slike, pretnje ili bilo koja druga vrsta sajber nasilja izaziva emocionalne i mentalne posledice kod žrtava, koje mogu postati dugoročne. Maja Jovanović iz Biroa za borbu protiv trgovine ljudima, na ovu temu rekla je:

Sequence 02.00_16_44_14.Still001.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Kada ste žrtva digitalnog nasilja u tim nižim kalendarskim godinama, pa čak i u tom nekom pubertetskom dobu, veliki momenat na psihu je taj što je dete ili mlada osoba kompromitovana, jer sama ta digitalna komunikacija koja je negativna i postaje jako viralna i dolazi do velikog broja ljudi. Jako je teško u takvom uzrastu i u toj nekoj nezrelosti nositi se sa velikim udarom i pritiskom koji će biti projektovan na vas - rekla je ona.

Ponašanje mladih osoba koje u životu pretrpe nasilje može drastično da se promeni u kasnijem životu, smatraju stručnjaci. Postaju agresivniji, manje tolerantni i osetljivi.

- Ako imate dete kome neko preti preko društvenih mreža, čeka ga na ulici, dobija batine, trpi fizičko nasilje, onda će biti jako uplašeno i prosto uvek ostavi traga, pogotovo u tim mladim godinama usred nezrelosti, puberteta i svega što prati njihov uzrast ostavi traga. Zavisi koja količina nasilja i koja količina destrukcije ih prati - dodaje Jovanović.

02:31
Koje su posledice digitalnog nasilja nad decom? Izvor: Kurir televizija

Prema rečima struke, veoma je teško ući u trag osobama koje vrše sajber nasilje, i upravo zbog toga je jako teško pomoći žrtvama, a psiholog Snežana Repac kaže da je najgore to što deca nemaju iskustvo i ne shvataju čime su zaslužili takvo nasilje:

- Njihov je razvoj u ovom slučaju opterećen različitim emocionalnim tenzijama. Rasmišljanima o tome koja je njihova krivica, koja je njihova odgovornost, da li će neko zbog toga odgovarati, da li će nastaviti da se vrši nasilje, to je ono što je najgore.

Digitalno nasilje ostavlja duboke psihološke posledice, naročito među adolescentima čija je emocionalna stabilnost još uvek u fazi razvoja. Bez adekvatne podrške, ove rane mogu da postanu trajne.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

02:58
Preterujemo sa suplementima, to može dovesti i do karcinoma! Štetimo jetri i bubrezima u potrazi za imunitetom - slušajte lekare, ne internet "stručnjake"! Izvor: Kurir televizija