Slušaj vest

Arhanđeli prenose ljudima najvažnije poruke. Samo ime je nastalo od reči arhi - glavni, prvi i angelos - vesnik, glasnik.

Pravoslavna tradicija pominje hiljade arhanđela, ali je samo sedam slavljeno po imenu, navodi se na stranici Poreklo reči.

Mihailo (koji liči na Boga) predstavljen je kao zapovednik nebeske vojske. U ruci drži koplje ili mač kojim se bori protiv Lucifera, a u desnoj palminu grančicu ili vagu, koja bi označavala pravednost.

screenshot-20231123-085844.jpg
Foto: Facebook Printscreen/Kristina Karlsen

Jedan od pratilaca je reagovao u komentaru i dao dodatno pojašnjenje na značenje Mihailo, kojeg su vernici obeležili 21. novembra slavom poznatom u narodu kao Aranđelovdan:

- Ime Mi haEl, na jevrejskom jeziku, znači "ko je kao Bog?" To je pitanje za uzvikom. Odgovor je niko, jer se niko i ništa ne mogu porediti sa Jedinim Nestvorenim (Bogom). Nije prevod "koji liči na Boga" (jer se niko ne može porediti s Gospodom). "Mi" znači ko, "ha" je član u jevrejskom jeziku (kao the u engleskom), a "El" je skracenica od ElohIM (Bog). Dakle - "ko je kao Bog?"! Niko. Tu se vidi služba svetog arhistratiga Mihaila - revnovanje za Jedinog Istinitog Boga i Božiju Istinu i Pravdu.

Na stranici se navode i ostalih šest arhanđela uz objšnjenje značenja njihovih imena i zašto su baš tako predstavljeni.

Gavrilo (sila Božija) je glasnik Božiji. Prikazan je tako da u desnoj ruci drži lapmu a u levoj ogledalce što označava Premudrost Božju.

Rafailo (Bog isceljuje) se smatra isceljiteljem ljudi i životinja.

Urilo (vatra Božija) je zaštitnik žita. Na ikonama se prikazuje kako u desnoj ruci na grudima drži mač, a u levoj ognjeni plamen.

Salatilo.jpg
Foto: Printscreen

Salatilo (molitva Bogu) predstavljen je sa pognutom glavom i oborenim pogledom, sa rukama na grudima, kao na molitvi.

Jegudilo (hvalite Boga) predstavljen je kako u desnoj ruci drži zlatan venac, a u levoj bič.

Varahilo (delitelj blagoslova) predstavljen je kako drži belu ružu.