Slušaj vest

Jedan od vodećih svetskih interventnih kardiologa Masahisa Jamane iz Japana, posetio je Univerzitetski klinički centar u Kragujevcu. Sa kolegama sa klinike za kardiologiju obavio je šest najzahtevnijih intervencija kod pacijenata koji imaju totalno zakrečenje srčanih arterija.

Posle dva infarkta i ugrađenog stenta, Kragujevčanin Nenad Bijelić i dalje ima tegobe. Deset godina je kardiološki bolesnik.

“Malaksalost i taj zamor, to me sprečava da mogu da radim, da bilo šta obavljam”, objašnjava Nenad.

Kada terapije ne daju rezultate, pristupa se otvaranju zapušenih arterija koje srčani mišić snabdevaju krvlju. To su složene procedure.

Screenshot 2024-11-22 181319.jpg
Printscreen/RTS 

“To su procedure koje se rade uz specijalne žice uz specijalni materijal, specijalnim tehnikama. Naravno i mogu da ih rade samo oni ljudi koji imaju veliku krivu učenja”, naglašava prof. dr Vladimir Zdravković, rukovodilac Klinike za kardiologiju UKC Kragujevac.

A kako leči srce Masahisa Jamane, jedan od najboljih interventnih kardiologa na svetu? Njegovu jedinstvenu tehniku i spretnost došli su da vide vodeći kardiolozi iz zemlje i regiona.

“Kad vam dođe ovakav ekspert, uvek uhvatite neki mali trik i na taj način možete puno da poboljšate svoju tehniku, svoje znanje svoje iskustvo”, kaže prof. dr Siniša Stojković, Klinički centar Srbije.

Zajednički rad i učenje neprocenjivi su za dalje lečenje najtežih kardioloških bolesnika u Srbiji.

“Jer ćemo već za nekoliko dana sa novim iskustvima moći da radimo dodatno bolje uz sve ono sto smo do sad naučili”, dodaje profesor Zdravković.

Screenshot 2024-11-22 181133.png
Printscreen/RTS 

“Nastavićemo saradnju. To je stav i Ministarstva zdravlja da se najveći svetski stručnjaci dovode u naše bolnice”, ističe prof. dr Slobodan Milisavljević, direktor UKC Kragujevac.

Profesor Jamane postavlja standarde i u radu i u materijalima koje koristi tokom operacije. Rado prenosi svoje znanje.

"Veoma sam počastvovan što sam vizitni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu. Sada radim sa kragujevačkim profesorima i kolegama i verujem da će se intenzivirati saradnjia srpskih i japanskih lekara”, naglašava prof. dr Masahisa Jamane, interventni kardiolog iz Japana.

A Japanci su stručnjaci za interventnu kardiologiju. Najveći značaj tih procedura jeste poboljšanje kvaliteta života pacijenata.

Kurir.rs/RTS