Slušaj vest

Više od pola miliona mladih u Srbiji i nakon tridesete godine živi sa roditeljima. Finansijska neizvesnost, strah od napuštanja zone komfora, ali i tradicionalne vrednosti. Sve to može uzrokovati ostajanje u porodičnom domu.

Neda Obradović diplomirala je informatiku i uveliko radi u struci. Ipak, iako ima 32. godine i dalje živi u roditeljskom domu. Kako kaže, svoju budućnost nije zamišljala na taj način.

366451_241202.00_20_49_07.Still002.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Moj plan nikada nije bio da posle tridesete godine živim sa roditeljima, plan mi je bio da se osamostalim, ali prosto moj posao koji se nekada smatrao srednje plaćenim poslom više nije srednje plaćeni posao, jer su cene svega porasle, a plata ostala ista. Iako je bila preporuka Vlade za povećanje plate u privatnom sektoru, privatni sektor ukoliko nema obavezu da nešto uradi, neće uraditi, tako da već 3 godine živim sa istom platom, koja je sada mnogo bliža minimalcu, nego što je ikada bila - rekla je Obradović.

Sociolozi tvrde da finansije nisu jedini razlog toj pojavi, a više o tome govorio je doc. dr Milenko Čurović, Akademija za humani razvoj:

366451_241202.00_21_18_05.Still003.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Velika sebičnost je prisutna, zatim komoditet. Vi kad imate kući sve obezbeđeno, tata mama penziju, ili dobru platu. Zašto bi neko tražio da radi kad ima sve pripremljeno, od pranja, peglanja, do ishrane, izlazaka najviše? - rekao je on i dodao:

- Neće niko familiju od tih mladih, ovi koji ostaju preko 30 godine, njih porodica gotovo da ne interesuje, njega porodica ne nteresuje, više je to putovanje, ali opet na račun nekoga drugoga, ne bih ja rekao da je to samo stvar finansijske.

Odlaganje osamostaljenja negativno utiče i na pronalazak emotivnog partnera, tvrde stručnjaci. Osobe koje kasnije napuste roditelje ne razvijaju dovoljno veštine koje bi im olakšale svakodnevicu, ali i pronalazak posla. Kako godine prolaze, sve im je teže da se prilagode, kao i da isprate ekonomske i socijalne promene.

366451_241202.00_22_39_07.Still004.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Ostaju i preko 40 da žive sa roditeljima. Razlozi su nedovoljna odraslost i nedovoljna spremnost da se uhvati u koštac sa izazovima odraslog života, a s druge strane i roditelji da ne bi ostali sami, naročito roditelji koji su bez drugog partnera, drže decu prikovanu da ih čuvaju da u starosti ne budu sami - istakao je Marko Braković, pisac i psihoterapeut.

Iako ne smemo zanemariti finansijske razloge, prema istraživanjima Srbi se na napuštanje porodičnog gnezda odlučuju pet godina nakog svojih vršnjaka iz EU i to u većini slučajeva prilikom stupanja u brak.

02:31
"Hotel mama“ i fenomen „večite dece“: Šokantna stvarnost u Srbiji – preko pola miliona mladih i posle tridesete žive sa roditeljima, a odatle i manje brakova! Izvor: Kurir televizija

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

00:18
Život sa 16 dece Izvor: TikTok/kennadee_haddock