Slušaj vest

Skoro 2.000 maloletnica u Srbiji godišnje postanu majke, a šta je dovelo do te pojave? Kako se mlade devojke nose sa trudnoćom i zbog čega igračke zamene pelenama proveravala je novinarka Kurir televizije Jelena Milović.

Godišnje više od dvadeset devojčica koje se odluče da postanu majke svoje utočište pronalaze u Materinskom domu. Beg od škole. Nedostatak podrške porodice. Stah. Nesigurnost. Želja za prihvatanjem i normlanim životom. Najmlađa majka koja je boravila u domu imala je samo 12 godina kada je ostala u drugom stanju.

366451_241202.00_23_44_02.Still005.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Imaju negativna iskustva koja predstavljaju nedostatak egistencijalnih uslova koja nisu dobile od svoje porodice, zatim sa vršnjačkim nasiljem, sa nasiljem od strane partnera. U ovoj godini smo imali povećan broj maloletnih mama koje su bile žrtve trgovine ljudima - rekla je Snežana Milovanović, rukovodilac Materinskog doma.

Trudnoća u takom ranom stadijumu nosi sa sobom dodatne rizike, kao i dugoročne posledice po obrazovanje i društveni život. Neretko se dešava da maloletnice ne dijagostikuju trudnoću na vreme, te ze prekid iste bude ili kasno ili da to obave van bolnice, a više o tome govorila je dr Jelena Nišević Lazović. ginekolog:

366451_241202.00_24_31_11.Still006.jpg
Foto: Kurir Televizija

Najčešće do sepse, odnosno do infekcije dolazi ukoliko to radi nestručno lice, nedovoljno čistim, odnosno sterilnim instrumentom. Ukoliko se abortus radi u kontrolisanim uslovima, bolničkim uslovima i ukoliko radi adekvatno medicinsko osoblje, odnosno ginekolog tada abortus nije nužno opasna stvar. Opasan jeste za neku narednu trudnoću, u smislu može uvek da dođe do stvaranja priraslica. 

Većina njih ni sa fizičkog ni sa psiho-socijalnog aspekta nije spremna za ulogu majke, ističu psiholozi, a Marija Stojković rekla je sledeće:

- One nemaju svest o trudnoći. Često navodim kao primer devojčicu koja je u ranom uzrastu ostala u drugom stanju, bila je osmi mesec i nastavila je školovanje u Materinskom domu i koja se vratila iz škole, došla je da me pita da li ja mogu u park.

366451_241202.00_25_11_16.Still008.jpg
Foto: Kurir Televizija

Maloletničke trudnoće najčešće se javljaju jer mladi nisu dovoljno informisani o tome kako dolazi do začeća i kako da se zaštitite tokom intimnih odnosa. Seksualna edukacija stoga je neophodna, poručuju strunjači. A da pre punoletsva ne bi trebalo planirati trudnoću iz fizičkih, psiholoških i duhovnih razloga, ističu iz SZO.

03:11
Majka sa 12 godina - "Pitala me je da li može u park!": Jeziva priča o devojčicama - trudnicama koje u osmom mesecu trudnoće sanjaju izgubljeno detinjstvo! Izvor: Kurir televizija

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

MLADI U SRBIJI SVE DUŽE ŽIVE KOD SVOJIH RODITELJA, ZAŠTO JE TO TAKO?

02:31
"Hotel mama“ i fenomen „večite dece“: Šokantna stvarnost u Srbiji – preko pola miliona mladih i posle tridesete žive sa roditeljima, a odatle i manje brakova! Izvor: Kurir televizija