Slušaj vest

Skloništa uglavnom služe za sve osim za ono što im je stvarna namena. Dobro je to što ne moramo da se sklanjamo od opasnosti, ali nije dobro to što su skloništa neupotrebljiva i zatrpana nepotrebnim stvarima. Skloništa je najviše na Novom Beogradu, a izdaju se u zakup za različite svrhe, pa se koriste kao magacini, teretane i igraonice.

Kante, krpe, kutije, stolice i sve ono što više nije bilo potrebno u stanu, nalazi se na samom ulazu jednog od 952 skloništa, koliko ih ima u Beogradu.

Dejan Vujičić, profesionalni upravnik u 20 ulaza, kaže da mu je najteže da objasni stanarima koliko može da bude opasno odlaganje stvari, poput saksija sa cvećem, polica, bicikala, u zajedničke prostorije, a pogotovo na ulaze u skloništa.

- Ja kao upravnik i građani apsolutno nemamo nikakve ingerencije prema tim skloništima i ona su isključivo u ingerenciji javnog preduzeća za skloništa, koje uostalom ima i ključeve od tih skloništa. Mi smo ovde, kada smo imali neku poplavu, mesec dana nismo znali odakle ta voda ide, gde ulazi i onda smo obavestili nadležne iz "Skloništa" po tom pitanju da dođu da provere kakva je tehnička situacija u njihovom skloništu - ističe Vujičić.

shutterstock_2424404753.jpg
Ilustracija Foto: Shutterstock, Ilustracija

Reč je o jednom od retkih skloništa koje nije promenilo svoju namenu.

Uslovi i rokovi

Skloništa u Beogradu nalaze se u 15 opština i najviše ih je na Novom Beogradu (244),Voždovcu (107) i u Rakovici (130). Izdaju se u zakup za različite svrhe i najčešće su magacini, teretane, igraonice.

Zakon to dozvoljava, ali pod uslovom da ako zatreba, skloništa mogu da se za 24 časa prilagode svojoj osnovnoj nameni.

- Zamislite objekat neki od 2.000 kvadrata, da li je moguće za 24 časa njega isprazniti, ako govorimo o teretanama, o spravama koje su tamo, ako govorimo o nekim supermarketima. Pod kontrolom nekoliko objekata za koje je nadležno Javno preduzeće sa skloništa utvrđen je niz nedostataka - rekao je Miloš Tomić, docent Fakulteta bezbednosti katedre za upravljanje vanrednim situacijama i ekološku bezbednost.

Tomić ističe da se pojedina skloništa između ostalog nalaze na nepristupačnim mestima, odnosno, da ne postoje znaci koji će građane da obaveste da su tu skloništa, ako dođe do neke vanredne situacije, ratnog ili vanrednog stanja.

- U kontroli tih objekata inspektori su zatekli pojedina skloništa pod vodom, pogotovo koja se nalaze u dubljim slojevima. Nisu mogli da pristupe samom skloništu, zato što su korisnici to onemogućili inspektorima. Bilo je i slučajeva da su ljudi menjali ulazna vrata, postavili sisteme zaštite - dodaje Tomić.

Šta je potrebno da bi se sklonište izdalo u zakup

Javno preduzeće za skloništa objavljuje oglas o izdavanju i utvrđuje kriterijume koji su potrebni da bi se ono izdalo u zakup, jedini prihod Preduzeće za skloništa ostvaruje izdavanjem, a saglasnost daje Republička direkcija za imovinu.

shutterstock_2384777673.jpg
Ilustracija Foto: Shutterstock

Načelnica Odeljenja za imovinskopravne poslove Ljiljana Matović kaže da oni daju samo načelnu saglasnost da se neka nepokretnost dâ u zakup, utvrđuju vreme na koje može da se dâ i za koju namenu će se koristiti.

- Mi nikakve uslove ne postavljamo, sve to utvrđuje samo javno preduzeće. Oni su jedino dužni da sprovedu ceo postupak da nama dostave dokumentaciju, koju mi pregledamo u smislu da li je ta dokumentacija u skladu sa uslovima iz oglasa - naglašava Matovićeva.

Republička direkcija godišnje odobri Javnom preduzeću za skloništa oko 15 zahteva za izdavanje prostora.

Kurir.rs/ RTS/ S.Đ.