RAZBIJANJE SVIH PREDRASUDA TRANSPLANTACIJE ORGANA U SRBIJI! Doktor i pacijentkinje podelili svoje iskustvo: Nije bitan status pacijenta, sve zavisi od ovoga
Transplatacija organa predstavlja poseban i specifičan medicinski postupak koji se primenjuje u svrhe lečenja. Transplantacija je često jedini način izlečenja neke osobe. Danas u svetu sa tuđim organima uspešno živi više hiljada osoba, a ona se kao medicinski zahvat obavlja rutinski.
U Evropi se godišnje transplantacijom spasi preko 10.000 pacijenata, ali je dosta više onih koji čekaju svoj organ spasa. U svakoj državi, medicina transplantacije je uređena posebnim zakonima, propisima i konvencijama koje daju medicinsku, pravnu i etičku regulativu.
Gosti vikend specijala "Puls Srbije" koji su detaljnije pričali o ovoj temi bili su Saša Knežević, anesteziolog asist., koordinator za transplantacije UKC Srbije, i pacijentkinje Lidija Stojanović, Ivana Jović i Olivera Jovanović.
Knežević se osvrnuo na istoriju transplantacija u našoj zemlji, a napomenuo je da je ove godine deficit što se tiče donora:
- Transplantacija je najveći odraz humanosti, empatije i milosrđa jednog društva, ono je pokazatelj svih odnosa u društvu. Srbija ima dugu tradiciju u transplantaciji, podsetio bih da se prvi bubreg ovde transplantiran pre više od pola veka u KBC Zvezdara, a da se već tri decenije uspešno transplantiraju srce i jetra. Na žalost, imamo sve više pacijenata koji su na listama, a sve manje donatora. Ove godine smo 29 porodica i pacijenata uveli u razgovor, a dobili smo samo devet saglasnosti, to je ujedino i najmanji broj saglasnosti otkad se ja bavim ovim poslom, ali i u istoriji srspke transplatancione medicine. Ovi pacijenti nemaju drugi izbor, jedini način da se njihov život produži jeste transplantacija.
Jovanović je spomenula liste čekanja:
- Kod liste čekanja, nikakav materijalni, ekonomski, rasni, bilo kakav status pacijenta nije nešto što određuje da li će neko pre ili kasnije dobiti organ. Tu se isključivo radi o vremenu kada se pojavi određeni organ, prvenstveno podudarnost, a zatim i ko je u tom momentu najkritičniji. Ništa osim toga ne igra ulogu u dobijanju organa.
Stojanović je otkrila koliko je ona informacija imala, pre nego što je zašla u sam postupak transplantacije:
- Ja sam imala sreću u nesreći, razbolela sam se kao jako mala i imala sam nepunih 12 godina kada sam dobila svoju dijagnozu. Samim tim, dosta dugo sam u tom procesu i volela bih da se nadovežem na to da kada se pojavi jedan organ, nikada se ne zove samo jedan pacijent, već nekoliko njih koji su u tom trenutku najugroženiji. Ja danas živim zahvaljujući transplantaciji jetre, a desilo mi se da su me pozivali dva puta, a prvi put ja nisam dobila organ jer je sa mnom u sobi bila devojka koja je bila zaista vidno lošija od mene i koja je tog dana dobila organ. Nedugo zatim su me pozvali i taj poziv jeste bio moj, a u tom trenutku je sa mnom čekao jedan mladić, koji nažalost danas nije sa nama. Možda je to najbolja poruka da se razbije mit, kod nas ne postoji cena organa, ja nisam ćerka političara, već sam dočekala svoj red.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
ISPOVEST GORANA KOJI JE DOBIO NOVO SRCE:
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova