Svaka peta majka u Srbiji boluje od postporođajne depresije! Stručnjaci otkrivaju da li jezivi slučajevi čedomorstva mogu imati veze sa tim!
Postporođajna depresija podrazumeva osećanje tuge, nemoći, beznadežnosti, povlačenja, nezainteresovanosti za sebe, okolinu, pa i bebu, ali retko agresiju prema detetu.
Svaka peta mama u Srbiji boluje od postporođajne depresije, podaci su Svetske zdravstvene organizacije (SZO)!
Ovo ozbiljno stanje u kom se nađu nakon porođaja podrazumeva osećanje tuge, nemoći, beznadežnosti, povlačenja, nezainteresovanosti za sebe, okolinu, pa i bebu.
- Teško je reći koliko je postporođajna depresija česta kod nas, pa i u svetu, jer mnoge majke ne potraže pomoć zbog osude okoline. Od majki se nakon porođaja očekuje da budu srećne i raspoložene, međutim, neke od njih imaju tegobe koje prati osećaj krivice, stida i samoprezira - kaže za Kurir dr sc. med. Maja Davidović, psihijatar u Klinici za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević".
Tačan uzrok postporođajne depresije nije poznat, ali svakako sve biološke, hemijske i psihosocijalne promene koje se javljaju u tom periodu osetljivom za žene mogu doprineti pojavi postporođajne depresije, objašnjava dr Davidović i dodaje:
- Važna je i prethodna istorija bolesti, odnosno da li su i pre porođaja postojale depresivne epizode, anksioznost ili nešto slično. Na razvoj ove depresije mogu uticati i stresni događaji, kao i porodična problematika.
Ovih dana javnost je ostala potresena zbog više zastrašujućih slučajeva da su majke ubile ili pokušale da ubiju svoje bebe.
Majka iz Ivanjice uhapšena je pod sumnjom da je ubila svoju bebu tako što ju je ugušila cuclom. Za majku iz okoline Despotovca sumnja se da je zadavila dete, umotala ga u ćebe i stavila u zamrzivač. Majka iz okoline Doljevca bacila je svoju tek rođenu ćerkicu u kontejner pored puta i rekla meštaninu da je bacila mače.
Dr Davidović kaže da takva ponašanja najčešće nisu posledica postporođajne depresije.
- Postporođajnu depresiju mogu pratiti suicidalne misli, razmišljanje o samopovređivanju, ali o povređivanju bebe - baš retko! To je uglavnom u sklopu postpartalne psihoze, gde, za razliku od depresije, imamo poremećaje u sferi percepcije i mišljenja. Za postpartalnu psihozu takođe je okidač porođaj, odnosno rođenje bebe i sve promene koje se dešavaju u vezi s tim, i, naravno, potrebna je određena predispozicija - kaže dr Davidović i dodaje da je važno napraviti razliku i između postporođajne depresije i tzv. bebi bluza, koji se javlja odmah nakon porođaja i čiji se simptomi isti kao kod depresije, samo su manjeg intenziteta i traju kraće.
- Bebi bluz uglavnom traje do mesec dana i spontano prolazi, a ako traje duže, onda možemo govoriti o depresiji - kaže dr i dodaje da se postporođajna depresija prilično uspešno leči, uz odgovarajuću terapiju i podršku porodice.
Psihoterapeut Marija Milenković kaže za Kurir da nakon porođaja dolazi do neravnoteže hormona koja utiče i na raspoloženje.
- Uloga majke nije instinktivna kao kod životinja, mnogo je kompleksnija. Tu često dolazi do sukoba emocija. Svaka žena je osetljivija nakon porođaja, a da li će to otići do nekog ekstremnijeg nivoa zavisi od celokupnog mentalnog zdravlja porodilje, strukture ličnosti, okolnosti u kojima je ta osoba začela dete, da li je to dete željeno, da li je u pitanju brak, vanbračna veza, kakva je podrška okoline... - kaže ona i dodaje da je majkama potrebna podrška posebno u prvom periodu dok se organizam ne oporavi i dok se ne adaptira na novu ulogu.
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3