Slušaj vest

Marina Galogaža, rođena na Crnom moru, u južnom delu Rusije, tačnije na Kavkazu, danas živi u Srbiji, u Sremskoj Kamenici u Novom Sadu. Njeno poreklo obuhvata dve bogate porodične tradicije: s majčine strane potiče od Kubanskih kozaka, dok su preci s očeve strane bili među tzv. "raskulačenima" - ljudima kojima je oduzeta imovina, pa su poslati u Kazahstan. Upravo ova slojevita istorija i bogato nasleđe oblikovali su Marininu ljubav prema očuvanju tradicije, koju danas prenosi u Srbiji.

Marina je u Srbiju došla 1995. godine i od tada aktivno učestvuje u očuvanju ruskog kulturnog identiteta, posebno kroz rad u Koordinacionom savetu sunarodnika Rusije. Njena priča pruža uvid u običaje ruskog naroda, posebno vezane za Božić i Badnji dan, kao i značaj zajedništva i tradicije.

Marina Galogaža.png
Marina Galogaža Foto: Printscreen/ Telegraf

Zajedništvo i tradicija na prvom mestu

- Čuvamo naš nacionalni identitet kroz jezik, kulturu, pesme i hranu - ističe Marina.

Iako mnogi povezuju Rusiju sa votkom, kako kaže kroz smeh, ona naglašava da je pravi simbol ruskog naroda tradicija okupljanja za zajedničkim stolom, uz obilnu trpezu i druženje.

Posebno mesto u ovoj tradiciji zauzimaju praznici, poput Božića i Nove godine, koji su protkani bogatim gastronomskim nasleđem, ali i dubokim duhovnim značenjem. Marina objašnjava da se poslednjih decenija vraćaju običaji koji su bili potisnuti tokom perioda Sovjetskog Saveza.

Gastronomske delicije

Ovako Rusi slave Božić u Srbiji Foto: Printscreen/ Telegraf

Jedno od najvažnijih jela na ruskoj trpezi je kulibjaka, koju Marina opisuje kao "kraljicu stola". To je slojevita pita koja može biti i posna i mrsna, a sadrži sastojke poput ribe - lososa, jaja, luka i drugih dodataka.

- Kod vas to nije poznato, ali kada probate, zaljubićete se - kaže Marina sa ponosom.

Pored kulibjake, nezaobilazne su i piroške - male pite napravljene od raženog testa, s raznovrsnim punjenjima: kiselim kupusom, krompirom, vrganjima, jajima i lukom.

- Kod nas su piroške različite - mogu biti slane, a u Srbiji su ponekad drugačije shvaćene. Ono što se kod vas zove piroške, zapravo su vareniki kod nas - objašnjava Marina, pojašnjavajući razlike u gastronomskom nasleđu.

Još jedan zanimljiv recept je kupečarski božićni kolač,čija priprema traje čak dva meseca.

- Suvo grožđe i kandirano voće se prvo potapaju, a kolač se pravi i zatim čuva u pergamentu. Može trajati čak tri godine, a što duže stoji, to je bolji - otkriva Marina.

Hleb kao simbol života

Hleb zauzima posebno mesto u ruskoj tradiciji, a karavaj, svečani hleb, pravi se za svadbe, slave i praznike. Na severu Rusije koristi se ražano brašno, dok se na jugu, gde se uzgaja pšenica, prave bogati beli hlebovi.

- Naši hlebovi su posebni - umesto kvasca koristimo prirodni hmelj, koji daje specifičan ukus i teksturu - ističe Marina.

Sličnu pažnju posvećuju i pravljenju zimnice - zimskih konzerviranih proizvoda poput krastavaca, zelenih paradajza i drugih specijaliteta.

- Domaćica koja sebe poštuje ima svoju zimnjicu, baš kao što vi ovde imate rakiju i kobasice - kaže ona kroz smeh, dodajući da se često međusobno hvale i takmiče čija zimnica je bolja.

363164_20240903-18-11-20hunting-salad-for-winter--winter-pepper-and-tomato-recipe--youtube_ls.jpg
Foto: Printscreen YouTube

Običaji božićnog jutra

Marina objašnjava kako Božić u Rusiji, slično kao i u Srbiji, podrazumeva okupljanje porodice.

- Zajednički doručak i ručak su srž našeg Božića - kaže ona.

Ipak, dodaje da je period Sovjetskog Saveza znatno narušio tradicionalne običaje, jer u mnogim mestima nije bilo crkava. Danas se tradicija postepeno obnavlja, a ljudi istražuju svoje porodične korene i običaje predaka.

Maslenica: Vesela proslava pred Veliki post

Pored Božića, Marina izdvaja i praznik Maslenica, koji podseća na Bele poklade u Srbiji.

- Maslenica okuplja sve - to je praznik igre, veselja i bogate trpeze, pre nego što počne Veliki post. Božić se slavi u krugu porodice, a Maslenica je da se proslavlja sa svima koje volite - objašnjava ona.

Život u Srbiji i očuvanje tradicije

Od dolaska u Srbiju 1995. godine, Marina aktivno radi na očuvanju ruskog kulturnog identiteta kroz Koordinacioni savet sunarodnika Rusije. Danas živi u Srpskoj Kamenici u Novom Sadu, dok njene prijateljice iz Koordinacionog saveta dolaze iz različitih gradova: Kruševca, Beograda i drugih delova Srbije.

- Mi, koji smo odrasli u Sovjetskom Savezu, znamo da radimo sve: kuvamo, šijemo, pravimo zimnicu i učimo mlađe generacije - kaže Marina, ističući kako u njihovim društvima postoje radionice za decu, gde se uče veštine poput štrikanja, farbanja jaja za Vaskrs i mnogih drugih tradicionalnih aktivnosti.

Priča Marine Galogađe nije samo osvetljavanje ruskih običaja, već i snažna poruka o značaju očuvanja kulture i identiteta, čak i daleko od domovine. Kroz njen rad u Srbiji, bogatstvo ruskog nasleđa prenosi se na nove generacije, istovremeno povezujući dva naroda kroz zajedničku ljubav prema tradiciji i porodičnim vrednostima.

Kurir.rs/ Ona.rs

04:53
Evo u kojim scenarijima Rusija može da odgovori nuklearnim naoružanjem Izvor: Kurir televizija