Verska institucija, koja inače upravlja investicionim portfoliom vrednim devet milijardi funti, mali je akcionar u obe naftne kompanije

Engleska crkva se odlučno uključila u debatu o klimatskim promenama apelujući na „Šel“ (Shell) i BP (British Petroleum) da smanje svoju emisiju ugljenika i ulažu više u obnovljive izvore energije, što je prvi put da Crkva pokušava da iskoristi svoju poziciju investitora kao „sila dobra“. Crkva, koja upravlja investicionim portfoliom vrednim devet milijardi funti, izjavila je da će (na skupštini akcionara) predložiti dodatne tačke dnevnog reda zahtevajući od obe kompanije kako bi se više pozabavile pitanjem globalnog zagrevanja i uskladile primanja izvršnih direktora sa „ekološkim i društvenim ciljevima“.

Dva uloga Crkve vredna su manje od jednog procenta svaki - pri čemu je oko 100 miliona funti uloženo u „Šel“ i malo više od 50 miliona funti u BP - ali je ona uverena da će predloge podržati više od 100 drugih akcionara.

„Ako želimo da izbegnemo katastrofalne klimatske promene, aktuelni modeli poslovanja najvećih energetskih kompanija nisu održivi na duži rok“, izjavio je Edvard Mejson (Edward Mason), direktor za odgovorno investiranje pri Crkvenim komesarima (telu koje upravlja istorijskom imovinom Engleske crkve), dodajući da je diskusija od „velikog etičkog značaja“. Ova intervencija je usledila nakon što je kenterberijski nadbiskup Džastin Velbi (Justin Welby), vođa Crkve i nekadašnji direktor u naftnoj industriji, krenuo u „krstaški pohod“ protiv davanja kratkoročnih kredita, poredeći njihovu praksu sa zelenaštvom.

Mejson je izjavio da je nalaženje zajedničkog jezika s kompanijama u kojima je Crkva jedan od investitora mnogo snažnije od „nediranja“ ili prodaje investicija u kojima ima rezervacije.

dzastin-velbi.jpg
Profimedia 


„Naš pristup je da insistiramo na etičkim pitanjima i da pokušamo da utičemo pozitivno“, rekao je on. „To nagoveštava aktivniji pristup upravljanju našim investicijama i u skladu je sa onim što vlada i Savet za finansijsko izveštavanje očekuju od velikih investitora.“

Međutim, Mejson je odbio poređenja sa američkim stilom akcionarskog aktivizma, dodajući da „predlozi neće biti podneti u konfrontacionom duhu“. On je rekao da očekuje da će predloge podržati i Forum penzijskih fondova lokalnih vlasti, vredan 150 milijardi funti, „CCLA investicioni menadžment“ (CCLA Investment Management), kompanija specijalizovana za upravljanje humanitarnim fondovima koja upravlja sa 1,5 milijardi funti u ime Crkve, Metodistička crkva, kao i Ratboun Grin (Rathbone Green) banka.

U naredne četiri nedelje dodatne tačke dnevnog reda će zajedno predati Crkveni komesari, koji upravljaju investicionim portfoliom of 6,1 milijardu funti, i Penzijski odbor Engleske crkve, vredan 1,5 milijardi funti.

Mejson je izrazio želju da energetske grupe budu „održivo profitabilne“ i nadu da će ostali akcionari imati „priliku da pokažu da, kao i mi, oni žele da BP i ‚Šel‘ prilagode svoje dugoročno poslovanje i tako doprinesu smanjenju emisije ugljenika“. „Nadamo se da će se veliki broj drugih akcionara složiti sa ovim predlogom kada dođe do glasanja na godišnjim sastancima BP i ‚Šel‘ sledećeg proleća“, dodao je on.

Velbi je u oktobru predočio ambiciju da se promeni kultura u industriji finansijskih usluga stvaranjem kvazimanastirske zajednice u njegovoj rezidenciji Lambet palas, gde bi mladi bankari mogli da provedu 12 meseci „Božjeg vremena“ učeći etiku, moleći se i pomažući siromašnima.

„Šel“ je izjavio da je ta kompanija svesna predloženih tačaka, ali je odbila da dalje komentariše, dok je BP izjavio da će „pažljivo razmotriti predloge i na njih prikladno odgovoriti pre godišnjeg generalnog sastanka u aprilu“.

Claer Barrett