Sosijete ženeral ulaže u berzu fjučersa na svopove
Tako je ova francuska banka, jedna od najvećih klirinških institucija za fjučerse u svetu, stala rame uz rame sa Stejt stritom (State Street), Fidelitijem (Fidelity) i Morgan Stenlijem (Morgan Stanley) kao investitor u „Eris“ - berzu fjučersa sa sedištem u Čikagu.
Sosijete ženeral će preuzeti manjinski paket akcija, za sumu koja nije poznata javnosti, kao i mesto u odboru direktora ove kompanije koja beleži izuzetno brz rast.
Budući da pravila koja su stupila na snagu posle ekonomske krize ograničavaju upotrebu tradicionalnih svopova, banke se sve češće okreću kompanijama kao što je „Eris“, koje nude hibridne fjučerse s fiksnim prinosom kako bi smanjile pritisak novih pravila na trgovinu finansijskim derivatima i kapitalne zahteve banaka.
Fjučersi na svopove su se pojavili pre više od jedne decenije, a njihova najveća prednost je to što su ekonomski fleksibilni - kao svopovi, a ipak jeftini - kao fjučers ugovori kojima se trguje na berzi. Fjučersi koštaju manje u odnosu na OTC svopove kada je reč o kolateralu za održavanje margine.
Jedna od posledica finansijske krize je i obaveza banaka da vrše kliring za veći broj svopova finansijskih derivata, što je povećalo troškove trgovanja. Pored toga, pravila ograničavaju i broj svop transakcija koje banke mogu da izvrše.
Nil Brejdi (Neal Brady), izvršni direktor „Erisa“, kaže da je položaj koji Sosijete ženeral zauzima na tržištima fjučersa imao veliki uticaj na odluku kompanije da prihvati investiciju ove banke.
„Sosijete ženeral je jedna od tri najveće klirinške institucije za fjučerse na svetu i glavna klirinška kuća za ‚Erisove‘ proizvode. Trenutno smo na pragu izlaska na Interkontinentalnu berzu (ICE) s proizvodima denominovanim u evrima, a Sosijete je veliki igrač na evropskom tržištu“, kaže on.
Osnivači „Erisa“ su pet kompanija koje koriste sopstvena sredstva za trgovanje. Međutim, veliki operatori u infrastrukturi finansijskih tržišta pokazuju sve veći interes za fjučerse na svopove. Interesovanje za ove proizvode poraslo je sa 20.000 ugovora pre godinu dana na sadašnjih 159.000 ugovora.
Interkontinentalna berza, treća po veličini berza na svetu po tržišnoj kapitalizaciji, namerava da ove godine pokrene fjučerse na svopove u Evropi po „Erisovoj“ licenci. Podrška ovoj platformi očekuje se i od elektronskih market mejkera kao što je „Virtu“ („Virtu“).
Dejvid Eskofije (David Escoffier), zamenik direktora za globalna tržišta u odeljenju korporativnog i investicionog bankarstva u Sosijete ženeral banci, kaže da „Erisovi“ proizvodi zasnovani na fjučersima pružaju „zanimljivu alternativu našim klijentima u odnosu na kamatne svopove na vanberzanskom tržištu“.
Ova francuska banka je u februaru kupila manjinski paket akcija u britanskoj startap platformi za trgovinu fjučersima „Global markets eksčejndž grup“ („Global Markets Exchange Group“).
Philip Stafford
Boka Raton - Florida
PREDSEDNIK VUČIĆ IZ BRISELA: Važno je da čujemo šta oni misle, kako doživljavaju budućnost Evrope