„Robi Voršo“ veliki igrač sa svega 10 zaposlenih
Početkom ove nedelje, od male firme sa sedištem u Londonu, koju vode dva iskusna finansijska savetnika, nije bilo ni traga na ovogodišnjoj svetskoj rang-listi u domenu investicionog bankarstva.
Međutim, već do prošlog četvrtka, „Robi Voršo“ (Robey Warshaw) vinuo se na osmo mesto zahvaljujući savetodavnoj ulozi, koju je zajedno s globalnom bankarskom grupacijom Goldman Saks (Goldman Sachs) odigrao u prodaji britanske energetske kompanije „Bi-Dži grupe“ (BG Group) većoj konkurentskoj firmi „Rojal dač šel“ (Royal Dutch Shell), vrednoj 47 milijardi funti, što je u naftnoj i gasnoj industriji jedna od najvećih transakcija u istoriji.
„Robi Voršo“ ima manje od 10 zaposlenih, ali je ovim skokom na rang-listi, koja se, inače, pravi na osnovu obima zaključenih poslova, ostavio iza sebe mnogo veće finansijske institucije, kao što su UBS (UBS), Dojče bank (Deutsche Bank), Kredi Svis (Credit Suisse) i Barkliz (Barclays). Ovaj primer ilustruje kako male specijalizovane savetodavne firme uzimaju sve veći deo tržišnog kolača nauštrb velikih investicionih banaka.
„Robi Voršo“, firma koju su osnovali Sajmon Robi (Simon Robey), koji je prethodno radio u investicionoj banci Morgan Stenli (Morgan Stanley), i bivši finansijski savetnik UBS Sajmon Voršo (Simon Warshaw), imala je veoma zapaženu ulogu u situacijama preuzimanja koje su privukle mnogo medijske pažnje prošle godine, u koje se ubraja i odolevanje britanskog proizvođača lekova „Astra zeneka“ (AstraZeneca) ponudi za preuzimanje koju mu je dala američka kompanija „Fajzer“ (Pfizer).
Napredovanjem na listi koja rangira investicione banke prema obimu zaključenih poslova od početka godine do sadašnjeg trenutka „Robi Voršo“ priključio se dvema drugim nezavisnim savetodavnim firmama u prvih deset. Firme „Lazard“ (Lazard) i „Sentervju“ (Centerview) učestvovale su u nekim od najvećih transakcija ove godine, uključujući i onu u vezi sa spajanjem vrednim 100 milijardi dolara kompanije „Hajnz“ (Heinz) s američkom prehrambenom grupacijom „Kraft“ (Kraft).
Prednost rada u maloj specijalizovanoj firmi je to što prihod od visokih naknada za savetodavne usluge koje se naplaćuju za krupne poslove deli manji broj ljudi.
Tomson Rojters (Thomson Reuters) procenio je da će naknade za usluge finansijskog savetovanja u procesu prodaje „Bi-Dži grupe“ kompaniji „Šel“ iznositi 182,6 miliona dolara. To bi bila osma po veličini zarada od naknade ovog tipa ikada, a „Robi Voršo“ mogao bi da zaradi 50 miliona dolara.
Međutim, kako su istakli neki analitičari, specijalizovane firme suočene su s rizikom da mogu računati na svega nekoliko poslova svake godine. Prodaja „Bi-Dži grupe“ je prvi posao firme „Robi Voršo“ u 2015. godini.
Iako nezavisne konsultantske firme osvajaju sve veći tržišni udeo, nekim velikim bankama sasvim dobro ide. Pružanjem savetodavnih usluga „Bi-Dži grupi“ Goldman Saks učvrstio je svoju vodeću poziciju u ovom sektoru.
Ta američka investiciona banka izborila se za deo tržišnog kolača od 31 odsto, uzimajući u obzir sve poslove zaključene od početka 2015. dosad, i ima prednost od 10 procentnih poena u odnosu na najbližeg rivala.
Na drugom mestu je trenutno Banka Amerike Meril Linč (Bank of America Merrill Lynch), koja bi kao jedini finansijski savetnik „Šela“ mogla zaraditi 82 miliona dolara.
Arash Massoudi - London
„Robi Voršo“ osnovali su Sajmon Robi, nekad zaposlen u Morgan Stenliju, i bivši finansijski savetnik UBS Sajmon Voršo (desno)
"SINIŠA JE OBEZBEDIO GIRICE, JA JABUKE" Predsednik Vučić i ministar Mali obišli gradilište EKSPA - Divim se ovim hrabrim radnicima, stvari idu ODLIČNO (VIDEO)