Tečni prirodni gas postaje glavno gorivo posle nafte!
Kad prva američka isporuka tečnog prirodnog gasa bude otišla sa obale SAD u Meksičkom zalivu kasnije u toku godine, tržište ove vrste goriva ispuniće ono što se već dugo obećava i zaista postati globalno. Očekuje se da će terminal kompanije „Čenijer enerdži“ (Cheniere Energy) u mestu Sabin Pas u Luizijani isporučiti svoj prvi tanker tečnog prirodnog gasa verovatno u decembru, čime će gas dobijen iz američkih škriljaca dospeti na tržišta širom sveta u trenutku kad se trgovanje ovom vrstom goriva sve više intenzivira.
Očekivanja su da će ove godine tečni prirodni gas zameniti gvozdenu rudu kao drugi najvredniji tip robe posle nafte, tvrde analitičari banke Goldman Saks (Goldman Sachs), koji predviđaju da će njegova vrednost premašiti 120 milijardi dolara.
Ovo je mobilisalo trgovce robom koji su se pripremali za intenzivnije trgovanje i sve veći broj ugovora o tečnom prirodnom gasu koji bi bili bazirani na trenutnoj ceni gasa, poznatoj kao spot cena.
Do danas je u većini ugovora o tečnom prirodnom gasu njegova cena bila određivana na osnovu cene sirove nafte.
Ali „Čenijer“ planira da koristi formulu određivanja cena na osnovu referentne cene prirodnog gasa „Henri hab Ju-Es“, što bi bio primer sve ređe indeksacije ugovora na osnovu cene nafte na tržištu.
Buduće da se zalihe povećavaju i cena tečnog prirodnog gasa se sve manje vezuje za cenu nafte, broj ugovora koji se sklapaju na duži rok, deceniju ili više mogao bi biti sve manji. „To se neće dogoditi preko noći, ali će se obim (trgovanja) povećavati narednih nekoliko godina“, kaže Dejvid Tomas (David Thomas), direktor odeljenja za tečni prirodni gas u „Vitolu“ (Vitol), jednom od najvećih nezavisnih kompanija na svetu koje se bave trgovinom robe.
„Dostupnost izvoza iz SAD u jednom trenutku odraziće se na cene širom sveta.“
Analitičari tvrde da promptni ili kratkoročni ugovori već čine 30-35 odsto celokupnog tržišta, iako to uključuje sve ugovore u trajanju do četiri godine, što ilustruje koliko je tržište tečnog prirodnog gasa bilo fokusirano na dugoročne ugovore tokom 51 godine svog postojanja.
Iako su proizvođačima potrebni ugovori sa striktno definisanim uslovima plaćanja kako bi mogli da izdvajaju milijarde dolara za izgradnju terminala za „utečnjavanje“ i utovar, apetit za ugovorima čija se vrednost vezuje za vrednost nafte oslabio je čak i nakon što se cena sirove nafte prepolovila prošlog leta. Cene prirodnog gasa u SAD bile su niže godinama. Analitičari Goldman Saksa predviđaju da će spot cene za isporuku tečnog prirodnog gasa u Aziju biti oko 40 odsto niže u četvrtom kvartalu 2015. u odnosu na isti period prošle godine.
Izvesnost američkog izvoza i porast snabdevanja iz Australije povećaće globalne zalihe tečnog prirodnog gasa za polovinu u toku naredne četiri godine na oko 150 milijardi kubnih metara, tvrde analitičari, što će biti disproporcionalno u odnosu na spori porast tražnje u Aziji i predstavljati dodatni pritisak za cene.
Prevelike zalihe će značiti da će neki od najvećih igrača na tržištu tečnog prirodnog gasa morati više da se fokusiraju na trgovanje ne bi li povećali profitabilnost, dok će nezavisni trgovci koji nemaju svoju proizvodnju imati više opcija.
Realizacijom ugovora o kupovini „BG grup“ (BG Group) za 55 milijardi funti, „Šel“ (Shell) će, kao snabdevač i trgovac, izazvati dosad najveći potres na tržištu tečnog prirodnog gasa.
„Trafigura“, švajcarska kompanija koja se bavi trgovinom sirovinama i tvrdi da je najveći nezavisni trgovac tečnim prirodnim gasom na svetu, već je potpisala izvestan broj kratkoročnih ugovora sa Egiptom i Argentinom ove godine. „Vitol“, jedan od najduže prisutnih nezavisnih trgovaca na tržištu, takođe je učestvovao u snabdevanju Egipta isporučivši više od milion tona ovog goriva prošle godine.
„Noubl grup“ (Noble Group) i „Glenkor“ (Glencore) proširili su obim svog poslovanja s tečnim prirodnim gasom u protekle dve godine. Džonatan Stern (Jonathan Stern), direktor odseka za istraživanja u vezi s gasom na Oksfordskom institutu za energetske studije, rekao je da se ne očekuje da će trgovanje tečnim prirodnim gasom u skorije vreme nalikovati onom na tržištu nafte gde se hiljade ugovora i isporuka utanače u toku jednog dana, ali da je ipak udaljavanje od tradicionalne forme ugovora neizbežno. „Obimi su još uvek relativno mali, ali 2000. godine gotovo da nije bilo spot tržišta tečnog prirodnog gasa“, rekao je Stern.
Promptni ili kratkoročni ugovori nude fleksibilnost kojom se može nadomestiti neravnoteža izazvana nedostatkom zaliha i profitiranjem na razlikama u ceni na alternativnim tržištima tečnog prirodnog gasa.
„Sve zahtevniji kupci postepeno će odustajati od dugoročnih ugovora“, tvrde analitičari Goldman Saksa, dodajući da će ovo po svoj prilici dovesti do „oštrije konkurencije među proizvođačima“. Takođe se očekuje da će razlike u cenama između Azije i Evrope biti smanjene kako ovo tržište postaje sve više globalno.
Kupci u Aziji plaćaju velike premije na isporuke tečnog prirodnog gasa nakon naglog skoka potražnje u Japanu, do kojeg je došlo posle nuklearne katastrofe u Fukušimi, ali mogućnost da se ovom delu sveta doprema više isporuka po spot cenama trebalo bi da doprinese smanjenju ove razlike, kažu trgovci i analitičari. Pojedini trgovci pozivaju na oprez, ipak ističući da je tržište tečnog prirodnog gasa relativno nerazvijeno spot tržište s ograničenim brojem učesnika, s koga će dogovorom između „Šela“ i „BG“ nestati jedan od glavnih učesnika.
Tjeri Bros (Thierry Bros), analitičar za tečni prirodni gas Sosijete ženeral banke u Parizu, rekao je da likvidnost mora da se pospeši - samo oko 1.000 isporuka godišnje rezultat je fizičke prodaje po spot cenama i potrebno je da se pojavi dominantna referentna cena na globalnom nivou.
„To je još uvek veoma mlado tržište i ugovori o dugoročnom snabdevanju i dalje će biti od ključnog značaja, bar do 2020. godine“, kažu u jednoj kompaniji sa sedištem u Londonu koja se bavi ugovaranjem isporuka tečnog prirodnog gasa.
David Sheppard
Anjli Raval
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore