Slobodan pad rude gvožđa
Ruda gvožđa je bila jedna od najunosnijih vrsta robe kojom se trgovalo u drugom kvartalu, kada je njena vrednost porasla za više od 20 procenata. Jedan od okidača za ovaj rast jeste to što su kineski proizvođači u poslednjem trenutku kupili velike količine uoči vrhunca potražnje u letnjem periodu. Ali još jedan faktor je bio to što su u Australiji proizvedene manje količine ove rude od očekivanih.
Analitičari veruju da je dugotrajna sezona kiša u regionu Pilbara u Zapadnoj Australiji uticala na proizvodnju, posebno u rudnicima koji pripadaju kompaniji „Rio Tinto” (Rio Tinto), koja je drugi po veličini svetski proizvođač gvožđa.
Ipak, isporuke iz Australije i Brazila, koji je takođe veliki snabdevač, počele su da rastu kako se vreme popravljalo. Prošle nedelje su dostigle 25 miliona tona, a očekuje se da će ove nedelje biti na istom nivou.
Ove okolnosti, kao i dalje smanjenje obima terminskih isporuka šangajskih armatura - proizvoda od čelika koji imaju široku promenu u građevinarstvu - doveli su do nagle prodaje u prošli četvrtak, kažu berzanski trgovci.
Prema proceni cene koju je uradio „Stil indeks” (The Steel Index), referentna vrednost australijske rude pala je za 3,10 (američkih) dolara na 55,80 dolara po toni, a cena armature zabeležila je rekordno nisku vrednost od 336,67 dolara po toni.
„Izgleda da fizičko tržište rude gvožđa već neko vreme nije u skladu s kineskim cenama čelika i terminskim tržištem. To se nije moglo izbeći”, rekao je jedan trgovac.
U stvari, analitičari već neko vreme upozoravaju da je oporavak cena, sa šestogodišnjeg minimuma od 47 dolara po toni u aprilu na 65 dolara prošlog meseca, neodrživ. Većina tvrdi da su izgledi mračni, uzimajući u obzir nove zalihe koje stižu od „Rija” i njihovih rivala, „BHP Bilitona” (BHP Billiton) i „Vejla” (Vale).
„Mada se cena rude gvožđa oporavila od skorašnjih padova zbog ograničenja koja su veliki proizvođači imali u snabdevanju, niskog nivoa zaliha i povećane potražnje iz Kine, predviđamo da će se cene rude gvožđa korigovati u bliskoj budućnosti, kako se nove količine budu pojavljivale na tržištu u drugoj polovini godine”, rekao je Majkl Vajdmer (Michael Widmer), analitičar u Banci Amerike Meril Linč (Bank of America Merrill Lynch).
Što se tiče potražnje, najnoviji podaci vezani za proizvodnju takođe su dali povoda za razmišljanje učesnicima na tržištu. Indeks menadžera nabavke kineske industrije čelika u junu je dotakao najnižu vrednost u poslednjih šest i po godina. Kina je najveći svetski proizvođač čelika i troši oko polovine svetske rude gvožđa koja se transportuje preko mora.
Ali, na jednom skupu u Londonu u sredu uveče izvršni direktor kompanije „Rio Tinto” Sem Volš (Sam Walsh) pokazao je više optimizma.
„Za razliku od mnogih u ovoj industriji, očekujem mnogo bolje rezultate u Kini u drugoj polovini godine”, rekao je Volš na večeri u prostorijama organizacije Melburn majning klab (Melbourne Mining Club).
Rivali su optužili „Rio” i BHP da preplavljuju tržište rudom gvožđa i spuštaju cenu. Ipak, Volš je upozorio vlade da ne podležu protekcionizmu dok pokušavaju da sačuvaju prihode u vreme slabljenja cene robe.
„U vremenima ekonomske neizvesnosti, postavljanje barijera možda zvuči primamljivo ili utešno, ali tržišta i trgovina moraju ostati otvoreni”, rekao je on na večeri.
Cena rude gvožđa opala je za 42 odsto u proteklih godinu dana.
Neil Hume - Commodities Editor
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)