„Fajzer“ pod lupom regulatora zbog antiepileptika
Britanska državna agencija za zaštitu konkurencije optužila je američkog farmaceutskog giganta „Fajzer“ (Phizer) za zloupotrebu dominantnog položaja u snabdevanju jednim antiepileptikom i napumpavanje računa za lekove Nacionalne zdravstvene službe (National Health Service - NHS) za desetine miliona funti.
Nadležni organ za kontrolu konkurencije i tržišta (The Competition and Markets Authority - CMA) izjavio je da je postignut privremeni stav da su „Fajzer“ i njegov britanski partner „Flin farma“ (Flynn Pharma) naplaćivali „visoku i nefer cenu“ za kapsule fenitoin-natrijuma, što predstavlja kršenje britanskog i evropskog zakona o zaštiti konkurencije.
Ova odluka dodatno pojačava već postojeći pritisak na farmaceutsku industriju zbog cene lekova u Velikoj Britaniji u vreme kad se NHS bori s porastom cena.
„Fajzer,“ jedna od najvećih farmaceutskih grupacija na svetu, prodao je 2012. godine pravo distribucije kapsula fenitoin-natrijuma u Velikoj Britaniji „Flinu,“ privatnoj kompaniji iz engleskog Hertfordšira.
„Fajzer“ je nastavio da proizvodi ovaj lek i, kako tvrdi CMA, da ga isporučuje „Flinu“ po ceni koja je od osam do 17 puta viša nego ona koju je američka kompanija prethodno naplaćivala za taj proizvod u Velikoj Britaniji.
„Flin“ je potom ovaj lek prodavao kupcima po ceni 25-27 puta višoj od one koju je „Fajzer“ inače naplaćivao za lek koji koristi 50.000 Britanaca.
To je dovelo do povećanja iznosa koji NHS godišnje troši na kapsule fenitoin-natrijuma, sa 2,3 miliona funti pre 2012. na nešto više od 50 miliona funti u 2013.
„Iako kompanije uglavnom određuju cene po svom nahođenju, oni koji imaju dominantnu poziciju imaju i posebnu odgovornost da se pobrinu da njihovo ponašanje ne naruši stvarnu konkurenciju i da njihove cene ne budu preterane i nefer“, rekla je En Poup (Ann Pope), viši direktor odeljenja za izvršenje antimonopolskih propisa u CMA.
„Cene koje CMA dovodi u pitanje su veoma visoke u poređenju sa onim koje su prethodno naplaćivane, a dovele su i do velikog povećanja ukupnog računa NHS za lek koji je veoma važan desetinama hiljada pacijenata.“
CMA je rekla da će razmotriti izjave „Fajzera“ i „Flina“ pre donošenja konačne odluke o tome da li je zakon prekršen. Ova agencija ima ovlašćenje da novčano kazni kompanije u iznosu do deset odsto njihove ukupne godišnje prodaje na svim kontinentima.
Čelnici „Fajzera“ izjavili su da u potpunosti sarađuju u istrazi. „Obezbeđivanje održivog snabdevanja britanskih pacijenata našim proizvodima od najvećeg je značaja za ‘Fajzer’ i bilo je u središtu naše odluke da prepustimo ovaj proizvod ‘Flinu’“, rekli su iz kompanije. „Flin“ je rekao da namerava da se „energično brani“ od optužbi.
Izvor upoznat sa ovim „Fajzerovim“ argumentom rekao je da su kapsule fenitoin-natrijuma - ranije distribuirane kao „epanutin“ - beležile gubitke pre nego što je ovaj brend prodat „Flinu.“ Da nije poskupeo, ovaj proizvod bi bio u opasnosti da bude povučen sa tržišta, naveo je izvor. To bi primoralo NHS da se prebaci na još skuplji alternativni proizvod.
Zvaničnici farmaceutske industrije upozorili su da će istrage CMA o ceni lekova pojačati pravnu nesigurnost kompanija čije cene već reguliše ministarstvo zdravlja.
Andrew Ward pharmaceuticals correspondent
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)