Kompanija koja proizvodi botoks traži nove mete za preuzimanje nakon što je izraleskoj „Tevi“ prodala svoj ogranak za proizvodnju generičkih lekova po ceni od 40,5 milijardi dolara

Brent Sonders (Brent Saunders), frenetični ugovarač poslova na čelu kompanije“Alergan“ (Allergan), koja se bavi proizvodnjom botoksa, kaže da će „zasigurno biti još akvizicija“, s obzirom na to da ova kompanija traži mete za preuzimanje na koje će potrošiti 36 milijardi američkih dolara iz svog fonda namenjenog u te svrhe.

„Alergan“ prodaje ogranak za proizvodnju generičkih lekova izraelskoj farmaceutskoj kompaniji „Teva“ (Teva), koja je najveći svetski proizvođač ove vrste lekova, za 40,5 milijardi dolara, što je dogovor koji će mu doneti neto prihod od oko 36 milijardi dolara, a samim tim i dovoljno resursa da obavi još jednu veliku akviziciju.

Sondersovi komentari dolaze usred lavine sklapanja poslova u sektoru zdravstva, gde se od januara najavljuju dogovori vredni 390 milijardi dolara. Prošlog utorka, irska farmaceutska grupacija „Šajer farmasjutikals“ (Shire Pharmaceuticals) pokrenula je neprijateljsko preuzimanje biofarmaceutske kompanije „Baksalta“ (Baxalta) vredno 30 milijardi dolara, a pretprošle nedelje“Fajzerov“ (Pfizer) izvršni direktor je rekao da i on ima „dovoljno hrabrosti“ da se bavi velikim akvizicijama.

Sonders, izvršni direktor kompanije „Alergan“, rekao je da će ova grupacija biti „veoma smela u razmišljanju“ prilikom identifikovanja potencijalnih meta za akviziciju i naglasio da to što kompanija nije spremna da troši velike sume na istraživanja rane faze otkrivanja lekova ne znači da se neće interesovati za inovativnu biotehnologiju.

Neki analitičari smatraju da biotehnološke grupacije kao što je „Biogen“ (Biogen) mogu biti na meti „Alergana“ iako ovaj proizvođač botoksa više voli da kupuje ili licencira lekove čiji je efekat već dokazan nego da sam razotkriva nove molekule.

Sonders je naglasio da su mnoge uspešne biotehnološke kompanije takođe kupile ili licencirale svoje najuspešnije lekove.

„Mi volimo istraživanje i nemamo problem sa tim, ali ne volimo sami da ga vršimo ako nije jedinstveno ili ukoliko se odnosi na nešto što je svima dostupno“, rekao je.

Otkako se pre nešto više od godinu dana pridružio kompaniji, koja se tada zvala „Aktavis“ (Actavis), Sonders ju je transformisao do neprepoznatljivosti, izdejstvovao je preuzimanje „Alergana“ vredno 70 milijardi dolara pre nego što je čitava kompanija preuzela ovo ime, a odskora odbacuje i proizvodnju generičkih lekova kako bi se „Alergan“ okrenuo proizvodnji brendiranih lekova.

„Najizvesniji scenario bi bio ako bismo, u stvari, obavili transformaciju tipa spajanja i preuzimanja nakon zaključivanja ugovora sa ‘Tevom’, ali sve je moguće i mi smo oduvek bili hrabri. To ne znači da ne bismo mogli da se uključimo u analizu ili diskusije“, on je naveo.

Sonders je ovo rekao nakon što je „Alergan“ objavio dobit za drugi kvartal koja je nadmašila očekivanja Vol strita (Wall Street), zahvaljujući dobroj prodaji botoksa, koji uklanja bore, i kapi „restasis“ za lečenje suvih očiju, ali i sposobnosti kompanije da pacijentima koji boluju od Alchajmerove bolesti ponudi novu verziju leka koji je nedavno izgubio patentnu zaštitu.

Međutim, on je doveo u pitanje dugoročni cilj kompanije da zarađuje 25 dolara po akciji do 2017, rekavši da preokret koji je donela prodaja njenog ogranka „Tevi“ otežava dugoročne prognoze.

David Crow - Njujork