„Kaz minerals“ beleži rast posle pada tengea
„Kaz minerals“, proizvođač bakra iz Kazahstana, vinuo se u sam vrh indeksa kompanija srednje tržišne kapitalizacije prošle srede, zahvaljujući kombinaciji događaja prouzrokovanih devalvacijom kazahstanske valute od skoro pet odsto.
Akcije „Kaza“, bivšeg „Kazahmisa“ (Kazakhmys), na svom vrhuncu pre četiri godine dostigle su vrednost od 17 funti, a sada se njima trguje na berzi za iznos koji je više od deset puta manji.
Pritisak nastavlja da raste zbog pada cene bakra, što je prošlog utorka navelo „Goldman Saks“ (Goldman Sachs) da izda preporuku investitorima da prodaju svoje akcije - i zbog uticaja koji slabljenje valuta u Kini i drugim azijskim izvoznim tržištima ima na trgovanje na berzi.
Nema sumnje da će u podacima o zaradi u prvoj polovini godine, objavljenim prošlog četvrtka, biti primetno prošlomesečno ažuriranje podataka o proizvodnji, u kojima je ova kompanija objavila da je proizvodnja katodnog bakra opala za 13 odsto.
Ali pad tengea od 4,7 odsto u odnosu na dolar prošle srede doneo je početni rast vrednosti akcija kompanije „Kaz“ od 10 odsto, dok investitori predviđaju veće prihode od izvoza.
Prema podacima investicione banke Morgan Stenli (Morgan Stanley), očekuje se da će kompanija ove godine 52 odsto ukupnih prihoda ostvariti u Kini.
Još jedan povoljan faktor može biti porast cene zlata, koje „Kaz“ takođe proizvodi.
„Strah od konkurentne devalvacije u azijsko-pacifičkom regionu okrenuo je mnoge investitore koji ne vole rizik ka žutom metalu kao alternativnoj valuti - onoj kojoj se nametljive vlade ne mešaju u vrednost“, rekao je Avgustin Idn (Augustin Eden) iz kompanije „Asendo markits“ (Accendo Markets).
Vrednost akcija kompanije „Kaz“ je onda pala, da bi na kraju dnevnog trgovanja u sredu zabeležila rast od 6,5 odsto i dostigla 155,3 penija, dok su investitori izbegavali metalski i rudarski sektor.
Švajcarski rudarski gigant „Glenkor“ (Glencore) bio je posebno nestabilan prošle nedelje, a nakon kratkog boravka na vrhu indeksa vodećih britanskih kompanija FTSE 100 prošlog utorka je bio na samom dnu indeksa „blu čip“.
Akcije „Glenkora“ pale su za 9,7 odsto na 158,95 penija, nakon što je ova rudarska kompanija i trgovac robe snizila svoju procenu dobiti i smanjila proračun kapitalnih izdataka nakon pada zarade od 29 odsto u prvoj polovini godine.
Britanski proizvođač platine „Lonmin“ (Lonmin), kompanija srednje tržišne kapitalizacije sa najnižom vrednošću akcija na kraju prethodnog trgovanja, bio je na dnu indeksa FTSE 250, skliznuvši za 12,7 odsto na 28,85 penija.
Glavni dobitnici kada je reč o indeksu kompanija visoke tržišne kapitalizacije predstavljali su dobrodošlo odstupanje od lošeg učinka kompanija iz metalskog i rudarskog sektora.
„Admiral“, kompanija za osiguranje vozila, objavio je bolju zaradu za prvu polovinu godine nego što je očekivano jer su veća potraživanja kompenzovana rastućim premijama. Njegove akcije, koje su porasle za 3,8 odsto i dostigle 15,22 funti, nalaze se na vrhu indeksa FTSE 100.
Građevinska kompanija „Persimon“ (Persimmon) zauzela je treće mesto, beležeći porast vrednosti akcija od 2,4 odsto na 21,35 funti, nakon što su se njeni rezultati od prethodnog dana menjali usled promena ciljane cene.
Londonski indeks FTSE 100 pao je za 1,9 odsto na 6.403,45 poena, što je najniža vrednost u poslednjih sedam meseci i treća najmanja vrednost na kraju dnevnog trgovanja ove godine.
NEIL DENNIS
U TOKU JE SASTANAK VRHA SNS U ZGRADI PREDSEDNIŠTVA: Prisustvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić