„Samsung elektroniks“ preuzima dominaciju na tržištu čipova?
Kompanija TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing), najveći svetski ugovorni proizvođač čipova po prihodima, bori se da odbrani svoj udeo na tržištu jer „Samsung elektroniks“ (Samsung Electronics) zadire u njen rejon i pretiče je kao tehnološkog lidera.
Ova tajvanska kompanija dominira u proizvodnji mobilnih čipova koje su dizajnirale druge firme i kontroliše više od polovine svetskog tržišta proizvođača integrisanih kola. Međutim, sve više je izložena pritisku jer joj njen južnokorejski konkurent „Samsung“ otima ključne mušterije poput „Epla“ (Apple) i „Kvolkoma“ (Qualcomm), zahvaljujući bržem prelasku na naprednije tehnologije.
„Samsung“ je najveći svetski proizvođač memorijskih čipova po prihodima od prodaje, ali je još uvek pridošlica u izradi integrisanih kola i, prema podacima američke kompanije „Gartner“, njegov tržišni udeo iznosi pet odsto.
„Samsung“ želi da poveća taj udeo, s obzirom na ograničen potencijal za rast sektora memorijskih čipova izazvan stagnacijom potražnje za personalnim računarima. Kompanija je prošle godine objavila da planira da uloži 14,7 milijardi dolara u novo postrojenje u Južnoj Koreji kako bi počela masovnu proizvodnju napredne tehnologije čipova u drugoj polovini 2017. godine.
„Gartner“ procenjuje da će, usled ekspanzije pametnih telefona, tržište proizvođača čipova beležiti rast s prošlogodišnjih 47 milijardi na 62 milijarde dolara 2019. godine uz ukupnu godišnju stopu rasta od 5,6 odsto i time nadmašiti godišnji rast tržišta poluprovodnika od 3,3 odsto za isti period.
„Samsung“ je premašio TSMC u tehnološkom nadmetanju da se više snage smesti u što manje čipove u potrazi za brzinom i uštedom. Ova kompanija je u februaru počela masovnu proizvodnju najkompleksnijih čipova koristeći tranzistore od 14 nm ili milijarditih delova metra, nekoliko meseci pre nego što je TSMC prešao na one od 16 nm.
Procenjuje se da je južnokorejska kompanija prošle godine pretrpela gubitak od jedne milijarde dolara u svom sektoru logičkih čipova - kompjuterskih „mozgova“ pametnih telefona i drugih mobilnih uređaja - dok je TSMC osigurao narudžbine za „Eplov“ „ajfon 6“ i „ajfon 6 plus“, što je tajvanskoj kompaniji donelo rekordno visoke prihode.
Ali analitičari procenjuju da će „Samsung“ ostvariti dobit od jedne milijarde dolara ove godine jer „krade“ još više posla na polju logičkih čipova od glavnih mušterija, što stvara dodatni pritisak na TSMC, a klijenti ubiraju korist u vidu cene dok se dve kompanije nadmeću.
„Samsung“ je ove godine potpisao unosan ugovor s „Eplom“ o proizvodnji procesorskih čipova za njihov najnoviji „ajfon 6S“ i „6S plus“.
„Ovo je prvi put od 2003. da je neko stvarno pronašao isplativu alternativu u odnosu na najnapredniju tehnologiju kompanije TSMC“, kaže Voren Lau (Warren Lau), analitičar u azijskoj investicionoj grupi „Mejbenk kim eng“ (Maybank Kim Eng).
„Mnogi tradicionalni klijenti TSMC pokušavaju da pređu na ‘Samsung’ jer je uvek dobro imati alternativne dobavljače kako biste maksimalno povećali moć određivanja cene.“
TSMC je prošle nedelje smanjio svoj investicioni budžet za ovu godinu za 30 odsto, na osam milijardi dolara, i objavio svoj prvi pad kvartalne zarade u poslednje tri godine, a takođe očekuje da će prihod za četvrti kvartal opasti prvi put u poslednje četiri godine.
„TSMC sada ima pravu konkurenciju jer ‘Samsung’ ugrožava ovog vodećeg proizvođača čipova“, kaže Piter Ju (Peter Yu) iz bankarske grupacije BNP Paribas. „Njihove marže će biti izložene novim pritiscima usled usporavanja rasta u sektoru pametnih telefona.“
Ju očekuje da će „Samsung“ u naredne dve godine proširiti svoju proizvodnju čipova - koja je zasad samo deseti deo u poređenju s kompanijom TSMC - tako što će iskoristiti svoju početnu tehnološku prednost. „Sa 14 nm ‘Samsung’ je napredniji od TSMC-ovih 16 nm. To će biti zlatna prilika za ‘Samsung’ da ukrade klijente ovoj kompaniji“, dodao je.
Ali dok neki analitičari tvrde da će se spori zamah nastaviti u prvoj polovini 2016, drugi predviđaju da će TSMC povratiti „Eplove“ porudžbine za ajfon sledeće godine, s obzirom na ograničene kapacitete „Samsunga“ koji verovatno neće moći da izdrže nagli porast broja klijenata i potražnje.
Pošto se očekuje da „Samsung“ i TSMC skoro istovremeno pređu na 10 nm i još napredniju tehnologiju, analitičari kažu da bi kupci čipova najsavremenijih performansi mogli dati prednost TSMC jer s tom kompanijom nema zamršenih odnosa lažnih prijateljstava.
„’Samsungov’ jedinstveni poslovni model - to što proizvodi i komponente i setove - izaziva suštinski sukob interesa, primoravajući ga da se u pojedinim oblastima proizvodnje nadmeće sa svojim klijentima za čije potrebe proizvodi čipove“, kaže C. W. Čung (C. W. Chung) iz japanske finansijske holding kompanije „Nomura“.
„Kupci bi pre izabrali TSMC nego ‘Samsung’ ukoliko su njihove tehnologije slične, a u tom slučaju ‘Samsung’ bi morao da snizi cene kako bi namamio kupce, što bi smanjilo njegove marže.“
FT.COM
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod