Američki kongres sve više pritiska Upravu federalnih rezervi u nastojanju da se njene odluke donekle stave pod političku lupu

Jedan od vodećih zvaničnika Uprave federalnih rezervi SAD (Fed) upozorava da Kongres ne bi trebalo da ograničava nezavisnost centralne banke u kreiranju monetarne politike, tvrdeći da bi nove stege bile opasne po privredu.

Stenli Fišer (Stanley Fischer), potpredsednik Odbora guvernera Feda, izjavio je da je od ključnog značaja da centralna banka zadrži diskreciono pravo da formira monetarnu politiku bez uplitanja političara iako visoka inflacija ne predstavlja neposrednu pretnju.

To je rekao u trenutku kada iz Kongresa pristižu brojni predlozi kojima bi se skresala krila centralnoj banci u pogledu određivanja kamatnih stopa, dok pojedini političari kritikuju mere koje je Fed preduzeo kako bi pogurao privredu nakon finansijskog kraha.

Mere koje su podržali republikanci uključuju i predloge zakona kojima bi se uvele zvanične revizije odluka o monetarnoj politici i kojima bi se zahtevalo od Feda da postupa u skladu sa mehaničkim pravilima prilikom određivanja kamatnih stopa, kako je to predočeno u radu ekonomiste Džona Tejlora (John Taylor).

Ted Kruz (Ted Cruz) i Rend Pol (Rand Paul), senatori iz redova republikanaca i kandidati za predsedničku nominaciju, kritikovali su poteze Feda u televizijskoj debati pretprošle nedelje.

U svom govoru pred Nacionalnim klubom ekonomista (National Economists Club) u Vašingtonu, Fišer je rekao da je polaganje računa pred zvaničnicima i javnošću „bitna dopuna nezavisnosti centralne banke“.

On je kritikovao sporna ograničenja ipak dodajući da bi ona „predstavljala novinu u strukturi modernog upravljanja koja je karakteristična za Fed i vodeće centralne banke širom sveta“.

Zapravo, ukoliko bi se insistiralo na izveštaju Vrhovne revizorske institucije (Government Accountability Office) i eventualno kongresnom pretresu svaki put kada bi odluka o monetarnoj politici odstupila od proste formule određivanja kamatnih stopa, to bi značilo da bi Fed „bio izložen baš onoj vrsti političkog pritiska od kojeg bi, kako je iskustvo pokazalo, centralne banke trebalo da budu oslobođene“.

Jedan od glavnih argumenata kojima se opravdava nezavisnost centralne banke jeste to što je jedini koji je uspeo da zauzda visoku inflaciju sedamdesetih i osamdesetih godina 20. veka u SAD, uz velike gubitke po privredu, bio Pol Volker (Paul Volcker), nekadašnji šef Feda.
dolari-novac-novcanice.jpg
Shutterstock 

To što je danas inflacija previše niska, a ne previše visoka ne znači da su razlozi za nezavisnost ove institucije isparili, tvrdi Fišer.

Inflatorna očekivanja opšte javnosti ostaju blizu ciljne vrednosti Feda od dva odsto iako je trenutno inflacija niska, kaže Fišer.

„Ovakva očekivanja se većim delom, smatram, mogu pripisati uverenosti u nezavisnost Fed od političkih uticaja pored usvajanja jasne ciljne inflacije od dva odsto“, kaže on.

„Da pojasnim ovo, zabrinutost povodom posledica političkog uplitanja u kreiranje monetarne politike jeste opravdana u praksi i kada je inflacija previše niska i kada je previše visoka.“

Fišer takođe kritikuje predloge o korišćenju Feda kao izvora sredstava kojima bi se finansirale određene vladine inicijative. Pojedinci u Kongresu žele da preusmere dividende regionalnih ogranaka Feda kako bi se zakrpila rupa u „Hajvej trastu“ (Highway Trust Fund), fondu koji finansira izgradnju puteva i održavanje mreže magistralnih pravaca.

Pritisak na Fed nastavlja da se krčka u Kongresu. Džeb Hensarling (Jeb Hensarling), republikanac na čelu Odbora za finansijske usluge (Financial Services Committee) donjeg doma Američkog kongresa, izjavio je u sredu u toku rasprave u kojoj je učestvovala Dženet Jelen (Janet Yellen), šefica Feda, da je Fed deo „regulatornog sistema u senci koji nije ni transparentan ni dužan da polaže račune pred američkim narodom“.

Ranije prethodne nedelje, senator Ričard Šelbi (Richard Shelby), republikanac na čelu Bankarskog komiteta Senata (Senate Banking Committee), obrazlagao je svoje zakonske predloge koji bi uključivali češće podnošenje izveštaja Kongresu o monetarnoj politici i detaljnija objašnjenja odluka koje donosi Savezni odbor za otvoreno tržište (Federal Open Market Committee).
kapitol.jpg
Profimedia 

„Smatram da bi Federalne rezerve trebalo i morale da ostanu nezavisne. Ipak, nezavisnost nije uslovljena imunitetom na budni nadzor Kongresa i podnošenje računa“, rekao je Šelbi.

Fišer priznaje da se izgledi za nezavisnost centralne banke komplikuju sve većom zabrinutošću povodom finansijske stabilnosti.

U SAD Fed nema neograničenu slobodu u kreiranju politika koje bi smanjile rizik od finansijskih uspona i padova jer su u to uključeni i drugi regulatori i državni sekretar za finansije preko Saveta za nadzor finansijske stabilnosti (Financial Stability Oversight Council).

Ipak, Fišer je izjavio da je neosporno da bi političari trebalo da budu uključeni u rasprave o pitanjima poput naglog rasta cena nekretnina.

On dodaje: „Pitanja finansijske stabilnosti izašla su iz senke i došla u fokus naših interesovanja. Izazove koji će uslediti tek počinjemo da uviđamo - a moramo ih razumeti i shvatiti ozbiljno ukoliko želimo da smanjimo verovatnoću izbijanja finansijskih kriza u budućnosti.“

SAM FLEMING - VAŠINGTON