Fideliti investments snizio procenjenu vrednost startapova
„Fideliti investments“ (Fidelity Investments) smanjio je procene vrednosti za mnoge startap kompanije u kojima poseduje akcije, time ukazujući na aktuelne promene u Silicijumskoj dolini, s obzirom na to da investitori postaju sve više skeptični po pitanju neprofitabilnih startapova.
Kompanije čiju je vrednost „Fideliti“ najviše spustio uključuju proizvođače softvera za preduzeća, poput „Klaudere“ (Cloudera) i „Dropboksa“ (Dropbox), kojima je vrednost akcija snižena za 38 odsto, odnosno 20 odsto od kraja januara do marta.
Ova smanjenja vrednosti su takođe odraz pada vrednosti akcija tehnoloških kompanija u širem smislu, jer su i cene akcija kompanija poput „Tvitera“ (Twitter), „Linkdina“ (LinkedIn) i „Sejlsforsa“ (Salesforce) opale.
Kompanije za proizvodnju softvera za preduzeća koja se oslanjaju na prodaju putem pretplate našle su se u fokusu, jer se njihovi poslovni modeli često zasnivaju na intenzivnom marketingu kako bi pokrenule rast.
„Klaudera“, koja prodaje softvere za upravljanje velikim brojem podataka kompanija, odložila je izlazak na berzu usled nestabilnosti na tržištima, iako su mnogi analitičari prošle godine očekivali da će možda pokušati sa inicijalnom javnom ponudom (initial public offering - IPO). Ove godine nema nijedne IPO među tehnološkim kompanijama, dok je prethodne nekoliko njih prvi put emitovalo akcije pri proceni vrednosti nižoj od one koju su imali na privatnim tržištima. „Dropboks“, poznat po uslugama deljenja fotografija i dokumenata, pokušava da se s prodaje krajnjem korisniku prebaci na model koji se fokusira na prodaju preduzećima. Međutim, ova kompanija je u nezavidnoj situaciji kad je u pitanju nekoliko novih proizvoda koji nisu doneli željene rezultate.
Zajednički fondovi „Fideliti“ takođe su snizili vrednost softverskih kompanija poput „Nutaniksa“ (Nutanix), „Delfiksa“ (Delphix), „Klaudflera“ (Cloudflare) i „Apirija“ (Appirio) u mesečnim izveštajima o vrednosti aktive objavljenim prošle srede. Knjigovodstvenu vrednost ovih akcija određuje nezavisan tim analitičara koji uzimaju u obzir cene akcija javnih preduzeća, skorašnje transakcije akcija i ažuriranje prihoda.
Samo je kod malog broja kompanija zabeležen porast vrednosti, uključujući Snepčet (Snapchat), aplikaciju poznatu po porukama koje nestaju.
„Fideliti“ je u februaru povećao svoja ulaganja u Snepčet prilikom naredne runde finansiranja, uprkos činjenici da su njeni analitičari smanjili vrednost akcija Snepčeta prošle godine. Ta nova investicija, koja iznosi oko 30 dolara po akciji, automatski vraća procenu koju je „Fideliti“ napravio za Snepčet na prethodni nivo. „Fideliti“ je odbio da prokomentariše ovaj potez. Smanjenja procenjene vrednosti do sada nisu mnogo uticala na tokove kapitala u slučajevima kompanija rizičnog kapitala. Prema preliminarnim podacima kompanije „Dau Džons venčursors“ (Dow Jones VentureSource), američke kompanije rizičnog kapitala prikupile su više novca u prvom kvartalu ove godine nego u bilo kom drugom još od dotkom mehura. Prema izveštaju „Prajsvoterhaus Kupersa“ i američkog Nacionalnog udruženja rizičnog kapitala (National Venture Capital Association), prošle godine su grupacije rizičnog kapitala uložile 58,8 milijardi dolara u startap kompanije u SAD, što je drugi po redu najviši nivo u poslednjih 20 godina.
Leslie Hook - San Francisko
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti