USLOVI: Nemci traže krivca za paljenje ambasade!
BEOGRAD - Nemački parlamentarci Andreas Šokenhof i Hans Joakim Falenski, koji su bili u dvodnevnoj poseti Beogradu, poručili su juče da Nemačka ostaje pri svojih sedam zahteva od Srbije, koje su izneli još 2012. godine.
Nemci traže punu implementaciju Briselskog sporazuma, kao i reformu pravosuđa, borbu protiv korupcije i potpisivanje neke vrste sporazuma o dobrosusedskim odnosima s Kosovom.
Dogovor sa Prištinom
Nemačka delegacija prenela je ovu poruku i na sastanku sa srpskim kolegama - Aleksandrom Senićem iz NDS, Aleksandrom Jerkov iz DS i Vesnom Marković iz SNS.
- Pitali smo kad se očekuje otvaranje prvog pregovaračkog poglavlja i dobili odgovor da oni i dalje ostaju pri sedam zahteva. Traže punu implementaciju Briselskog sporazuma, a naročito da se osude inspiratori paljenja nemačke ambasade 2008. godine - kaže Aleksandar Senić, poslanik NDS, i dodaje da su Nemci nametnuli temu evropskih integracija i da je evropska perspektiva Srbije bila tema tokom celog sastanka.
Poslanici nemačkog Bundestaga juče su se sastali s premijerom Aleksandrom Vučićem.
- Zvaničnici su razgovarali o ekonomskim pitanjima, predstojećim reformskim koracima koje srpska vlada planira da preduzme, kao i novom zakonu o radu - navodi se u saopštenju Kancelarije za saradnju s medijima Vlade Srbije, kao i da je premijer tokom razgovora istakao da se Srbija suočava s velikim fiskalnim deficitom, posledicama poplava i štetom načinjenom u energetskom sektoru.
Pomoć za EU
Vučić je nemačkim parlamentarcima rekao da veruje u reforme i da se nada da će Vlada u prvih 100 dana rada ostvariti izuzetno važne rezultate, te ponovo naglasio značaj Nemačke na evropskom putu Srbije.
„Zamenik šefa poslaničkog kluba CDU/CSU Šokenhof pokazao je razumevanje za političke i ekonomske poteškoće s kojima se Srbija suočava, ističući da poslanički klub CDU/CSU pruža podršku Srbiji u sprovođenju neophodnih reformi, kao i njenom putu ka EU“, navedeno je u saopštenju.
Važna saradnja
Pored sastanka s premijerom i predstavnicima opozicije, nemački parlamentarci sastali su se i s Majom Gojković, predsednicom Skupštine, Jadrankom Joksimović, ministarkom bez portfelja zaduženom za EU, kao i Dušanom Vujovićem, ministrom za privredu, i Markom Đurićem, direktorom Kancelarije za KiM.
Tokom sastanka s predsednicom Skupštine Šokenhof je rekao da su predstavnici Bundestaga posetili Srbiju kako bi pokazali da je saradnja važna ne samo pred krupne odluke već i tokom čitavog procesa evrointegracija.
Težak put do EU
SEDAM ZAHTEVA NEMAČKE
Delegacija CDU-CSU iz Bundestaga, predvođena Andreasom Šokenhofom, bliskim saradnikom Angele Merkel, prošle godine iznela je sedam zahteva koje Srbija mora da ispuni ukoliko želi da se pridruži EU:
- Reforma pravosuđa i borba protiv korupcije.
- Otkrivanje i gonjenje počinilaca paljenja nemačke ambasade 2008. godine.
- Pomirenje u regionu.
- Potpuna primena sporazuma između Beograda i Prištine.
- Početak uklanjanja paralelnih struktura u bezbednosnom aparatu i upravi na severu Kosova.
- Uticaj Beograda na Srbe na severu Kosova radi ostvarenja saradnje sa Euleksom i Kforom i promena svesti.
- Sporazum o dobrosusedskim odnosima s Kosovom.
"PONOSAN NA SRBIJU I NJENE USPEHE, ČESTITAM GRAĐANIMA!" Vučić podelio snimak novog auto-puta između Kruševca i Vrnjačke Banje (VIDEO)