Planira podnošenje krivične prijave protiv visokog predstavnika u Austriji, kada mu istekne mandat u BiH

BEČ - Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik ocenio je da su napori međunarodne zajednice da centralizuje Bosnu i Hercegovinu (BiH) doživeli neuspeh i da, ako se unutar zemlje ne dogovore narodi, ona preti da se raspadne, što ne bi trebalo da bude tragedija.
Dodik je u intervjuu bečkom dnevniku Prese rekao da planira podnošenje krivične prijave protiv visokog predstavnika Valentina Incka u Austriji, kada mu istekne mandat u BiH.
Centralna vlada BiH, prema njegovom mišljenju, sme da ima samo malo ovlašćenja i to ne u spoljnoj politici. "Međunarodna zajednica se previše brinula o centralizaciji zemlje i to je doživelo neuspeh. Ukoliko mi unutar Bosne ne budemo pronašli rešenje, preti opasnost da se ona raspadne u delove i to ne bi trebalo da bude tragedija", rekao je Dodik.
On je istakao da je kancelarija visokog predstavnika trebalo već odavno da bude zatvorena, jer BiH nije potreban visoki predstavnik.
"Najveći doprinos Pedija Ešdauna bio je da dokaze da BiH ne moze da funkcioniše. Zbog toga je on morao da primeni silu i nametne zakone, ali za to nije imao ovlašćenja. On je bio špekulant", rekao je Dodik.
Ešdaun je, prema njegovim rečima, u BiH došao sa unapred određenim ciljevima i nije želeo u stvarnosti ništa drugo da postigne. "On je želeo od BiH da stvori jednu zemlju izvan Dejtonskog sporazuma. To je i priznao i zbog toga pojedini ljudi u RS žele protiv njega da podnesu tužbu", kazao je Dodik i dodao da je i on spreman da podnese tužbu protiv Ešdauna, ali da strahuje da će britanska vlada uticati na nezavisno pravosuđe u toj zemlji da bi se odbacila tužba.
Kada je reč o aktuelnom visokom predstavniku Valentinu Incku, predsednik RS je naglasio da je on već odavno trebalo da se "vrati kući".
"Nadam se da mu je kod kuće lepše nego u Bosni. Ne verujem da je on loš čovek, ali je loš visoki predstavnik. On je nametao zakone", rekao je je Dodik i dodao da planira podnošenje tužbe protiv Incka u Austriji, kada mu istekne mandat.
Upitan pred kojim sudovima podneti tužbu protiv međunarodnih predstavnika, Dodik je objasnio da se time bave advokati.
"Dokumentujemo detaljno svako kršenje. Ono što su radili visoki predstavnici je u suprotnosti s Dejtonom. Oni su smenjivali demokratski izabrane predstavnike, a za to nisu imali ovlašćenja", smatra on.
Dodik je rekao da su visoki predstavnici sami izmislili ta posebna ovlašćenja na koja se pozivaju. "Rešenja moraju biti pronađena unutar BiH uz učešće svih naroda i ne treba nametati rešenja spolja", poručio je on.
Govoreći o predstavništvu RS, koje je u četvrtak otvoreno u Beču, Dodik je istakao da RS nije zadovoljna kako njene interese zastupaju diplomatski predstavnici BiH u inostranstvo, jer je jedno vreme diplomatska mreža marginalizovala srpski narod. On je dodao da predstavništvo RS nije nikakva ambasada, već samo privredno i kulturno predstavništvo.
Bečkom dnevniku "Standard" Dodik je rekao da RS nije bila samo nezadovoljna diplomatskim predstavništvima BiH, već ih smatra i neprijateljski nastrojenim prema RS.
Dodik je kazao da namerava da otvara "onoliko predstavništava u Evropi, koliko ima i država", a na opasku da to košta puno, odgovorio je da "dostojanstvo nema cenu".
"Zapad je Srbima u poslednje dve decenije naneo nepravdu. Oni su nas bezrazložno satanizovali i dalje nas ponižavaju, kako Srbiju, tako i RS", smatra on.
"Ne radi se samo o severu, već o čitavom Kosovu. Zapadne sile su priznale Kosovo da bi ponizile Srbiju", rekao je Dodik i dodao da je međunarodna zajednica primenila iste "priče" o sukobljavanju naroda i nemogućnosti zajedničkog života kao na Kosovu i u Bosni, ali da, za razliku od srpske pokrajine, u Bosni moraju da ćute i dalje žive zajedno.
Dodik je istakao da RS ne podržava nezavisnost Kosova i da je glavni grad za Srbe u Bosni Beograd.