OPOZICIJA SE STIDI CRNOGORSKE IZDAJE: Posle pada Mila, nikad više nož u leđa Srbiji!
BEOGRAD - Predstavnici crnogorske opozicije tvrde da, posle pada režima Mila Ðukanovića, Crna Gora više nikad neće izdati Srbiju, kao što je bio slučaj kad je ta država glasala za prijem Kosova u Unesko. Takođe, pojedini poručuju da će preispitati odluku o priznanju nezavisnosti Kosova.
Poslanik Demokratskog fronta Milan Knežević kaže da je većina crnogorskog naroda protiv odluka Mila Đukanovića.
- Demokratska narodna partija nema dilemu u vezi s tim da li nova vlada, u kojoj neće biti režimskih izdajnika, pre svega mora da preispita odluku o priznavanju tzv. države Kosovo. Tim pre što i mi u Crnoj Gori smatramo Kosovo našim Jerusalimom koji je trenutno pod okupacijom - poručuje Knežević.
Sramne odluke režima
Prema njegovim rečima, Kosovo i Metohija su neotuđivi deo istorije i budućnosti.
- Građani Srbije moraju da shvate da je većina crnogorskog naroda protiv ovakvih sramnih odluka režima i da moramo solidarno da izdržimo ova istorijska i geopolitička iskušenja kao što smo to radili kroz vekove. Zato smo odbijanje da se Kosovo primi u Unesko doživeli kao veliku pobedu našeg naroda i početak diplomatskog oslobađanja Kosova i Metohije kao neotuđivog dela naše istorije, ali i budućnosti - navodi Knežević.
Andrija Mandić, jedan od lidera Demokratskog fronta (DF), podseća da su oni još 2008. bili protiv odluke crnogorske vlade da prizna Kosovo.
Svi da budu jedinstveni
- Nova srpska demokratija, čiji sam predsednik, u odnosu na lažnu državu Kosovo vodiće politiku potpuno usaglašenu sa svim drugim srpskim strankama sa prostora Srbije i Republike Srpske. U Demokratskom frontu okupljene su različite stranke, ali ono što nam je zajedničko jeste to da smo 2008. svi mi udruženo bili protiv odluke vlade Crne Gore - poručuje Mandić.
On ističe da bi svi Srbi trebalo da budu jedinstveni kad je reč o odnosu prema Kosovu i Metohiji.
- Mi smo tradicionalni Crnogorci, kakvi su bili naši preci koji su po nacionalnosti, kao i mi, bili Srbi, i nema drugog puta osim onog koji je jedinstven od Banjaluke i Beograda do Podgorice i Herceg Novog. To je da je Kosovo južna srpska pokrajina koja pripada Srbiji i da se tamo nalaze naše najveće svetinje, svetinje svakog Srbina. Naša politika prema Kosovu biće potpuno saglasna sa svim patriotskim strankama iz Srbije i Republike Srpske, i ta politika je jasna i to je zapisano u Ustavu Srbije: Kosovo je srce Srbije.
Prema rečima predsednika Pokreta za promjene Nebojše Medojevića, Srbija je Crnoj Gori najvažniji regionalni partner.
- Demokratski front je koalicija složena od više političkih partija koje imaju različita ideološka i programska opredeljenja u vezi sa spoljnopolitičkim prioritetima Crne Gore. Ipak, mi smo se, u okviru srpsko-crnogorskog pomirenja, dogovorili da vlada koju će činiti Demokratski front neće doneti nijednu odluku koja će ići na štetu Srbije i srpskog naroda - objašnjava Mandić.
On smatra da bi Crna Gora sa Srbijom trebalo da uspostavi najbolje moguće odnose.
- Poštujući nezavisnost dveju država i istorijsku konotaciju, vlada DF nikad ne bi donela nijednu odluku koja bi išla na štetu interesa države Srbije i njene vlade - poručuje Medojević.
Kako je EU ocenila Crnu Goru
NAPREDAK ZAVISI OD VLADAVINE PRAVA
Šef delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Mitja Drobnič ocenio je juče da dalji napredak te države u procesu priprema za ulazak u Evropsku uniju zavisi od vladavine prava. Drobnič je u Podgorici predsedniku Skupštine Crne Gore Ranku Krivokapiću i šefu crnogorske diplomatije Igoru Lukšiću uručio izveštaj o napretku Crne Gore u pregovorima sa EU, koji je juče predstavljen u Briselu.
Drobnič je podsetio na ključne ocene iznete u izveštaju - da je bilans borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala ograničen, a da dijalog vlade i opozicije mora da se vodi u parlamentu.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega