Optužuju Mila za deportaciju Muslimana 1992!
PODGORICA - Poslanik Pokreta za promjene, profesor Pravnog fakulteta u Podgorici i odgovorni urednik Monitora podneli su Vrhovnom državnom tužilaštvu Crne Gore krivičnu prijavu protiv predsednika vladajuće Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića zbog, kako je navedeno, deportacije iz Crne Gore Muslimana iz BiH, u proleće 1992.
Poslanik Koča Pavlović, profesor Milan Popović i urednik podgoričkog nedeljnika Monitor Esad Kočan, Đukanovića smatraju odgovornim samim tim što je u vreme deportacije bio premijer, na osnovu čega se, kako su naveli, može izvoditi njegova takozvana komandna odgovornost. U proleće 1992, iz Herceg Novog i još nekih primorskih opština crnogorska policija deportovala je više desetina Muslimana/Bošnjaka, državljana BiH, koji su u Crnu Goru došli da bi izbegli učešće u ratu u BiH. Njihovo izručenje, kako je ranije vise puta bilo saopšteno, tražila je vlast bosanskih Srba, na čijem je čelu tada bio Radovan Karadžić, da bi, navodno, bili zamenjeni za zarobljene Srbe.
Deportovane Muslimane/Bošnjake je, međutim, kasnije pobila Vojska bosanskih Srba. Porodice deportovanih su zbog toga tužile Crnu Goru, a u Podgorici je održan sudski proces grupi funkcionera crnogorske policije koji su bili optuženi za deportaciju.
Viši sud u Podgorici ranije je oslobodio optužbe devet policijskih funkcionera, ali je Apelacioni sud Crne Gore u martu ove godine ukinuo tu presudu i odlučio da se u ovom slučaju ponovi sudski postupak. Prema presudi Višeg suda bosansko-hercegovački civili su 1992. godine iz Crne Gore deportovani na osnovu nezakonite naredbe tadašnjeg crnogorskog ministra unutrašnjih poslova Pavla Bulatovića. Optuženi policijski funkcioneri, međutim, kako je obrazloženo u presudi, nisu bili deo sukobljenih strana u ratu u BiH, te zato nisu mogli odgovarati po odredbama međunarodnog prava za ratne zločine.
Pavlović, Popović i Kočan pozvali su se, u obrazloženju svoje krivične prijave, na svedočenje bivšeg predsednika Crne Gore Momira Bulatovića, u pomenutom sudskom postupku, koje su oni okarakterisali kao "dokaz najveće dokazne snage". Oni su naveli Bulatovićeve reči tokom svedočenja da je tadašnje crnogorsko rukovodstvo "sve znalo" o slučaju deportacije, a da je Milo Đukanović, kao tadašnji premijer, "najviše znao". Pavlović, Popović i Kočan smatraju da je na osnovu te "samooptužujuće" izjave Bulatovića, državno tužilaštvo moglo da optužnicu proširi na njega samog i Mila Đukanovića.
Bulatović je tada bio predsednik Crne Gore. Đukanović, bivši crnogorski premijer je, prema obrazloženju Pavlovića, Popovića i Kočana, od 1989. bio na najvišim državnim i političkim funkcijama u Crnoj Gori i samim tim je uticao na odugovlačenje pokretanja sudskog postupka i sam sudski postupak. Pavlović, Popović i Kočan navode da ratni zločini ne zastarevaju i da ne mogu biti predmet nikakve tajne međunarodne diplomatije, realpolitike i abolicija.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana