Šef države kaže da ne treba pristajati na ucene iz Brisela. Premijer Vučić poručuje da će Srbija probati da popravi situaciju

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić kaže da je država već dosta toga ustupila Albancima na Kosovu, te da ne smemo da napravimo ustupak i kada je reč o predaji imovine „Telekoma“ vlastima na Kosovu i Metohiji!

Nikolić u razgovoru za Kurir priznaje da nije video pomenuti dokument koji je Marko Đurić, direktor Kancelarije za KiM, okarakterisao kao svojevrstan ultimatum kojim nas ucenjuju da bi nam otvorili poglavlja u pregovorima sa EU.

Vlada da zauzme stav

- Ne znam kako izgleda taj zahtev, izuzev onog što se pojavljuje u medijima, ali sada je Vlada na redu da zauzme stav povodom toga. Ne mogu unapred da kažem da je stav Marka Đurića ispravan jer ne znam na koji dokument se odnosi, ne mogu da kažem ni da je neispravan, pošto dokument nisam imao u ruci. Dakle, Vlada mora da sasluša svog direktora kancelarije i da na osnovu toga zauzme stav - kaže Nikolić, a na opasku da je i premijer Aleksandar Vučić govorio o ucenama, te na pitanje da li ćemo dozvoliti da nas ucenjuju, on kaže:
- Država se vodi po volji naroda, ja procenjujem da građani Srbije u većini ne žele da predaju KiM u tuđe ruke.

Na pitanje hoćemo li da potpišemo pomenuti dokument u Briselu, Nikolić kaže:
- Mislim da ne, ako je to toliko rigorozno, ali moram da pročitam dokument.

Predsednik Srbije još kaže da ako stav Vlade bude da je ovo ultimatum iz Brisela, Srbija treba da kaže da se neće odazivati na ultimatume.
- Vidite koliko smo nadležnosti već ustupili. U ovom konkretnom slučaju ne možemo da ustupimo. Ne može tek tako! Nek im neko drugi obezbedi telekomunikacije i poštanske brojeve, našu imovinu ne smeju da diraju! Ovo je direktna otimačina, uzurpacija - kazao je Nikolić.

Premijer Aleksandar Vučić juče je poručio da će Srbija nastaviti razgovore o sporazumu o telekomunikacijama s Prištinom i pokušati da popravi situaciju.
- Imaćemo još mnogo kontakata, razgovaraćemo sa svima i pokušaćemo da vidimo možemo li nešto da popravimo ili je to sve, kako se to laički kaže, zakucano - rekao je Vučić, a na pitanje šta će se dogoditi ako sve ostane zakucano, on je poručio:

Dva tasa

- Kada stavljate na dva tasa, imate mnogo stvari u jednoj ruci i mnogo u drugoj. Ima još onih stvari koje još nismo stavili na jedan od ta dva tasa. Kada budemo uspeli sve te argumente da stavimo, onda ćemo reći na koju stranu preteže.

Prema rečima Marka Đurića, koji je rekao da će podneti ostavku na funkciju direktora Kancelarije za KiM ukoliko Srbija potpiše ovaj sporazum o telekomunikacijama, Priština nastoji da svaki dogovor politički i medijski zloupotrebi za učvršćivanje nezavisnosti Kosova.
- Dijalog jeste nedovoljno efikasan upravo zato što Priština u njemu od samog početka ima agendu koja je potpuno suprotna principu pregovaranja „u dobroj veri“ - rekao je Đurić.

Podsetimo, predlog sporazuma o telekomunkacijama Marko Đurić je ocenio kao nakaradan, rekao je da se preko noći promenio i najavio povlačenje s funkcije ukoliko on bude potpisan.
- Od nas se traži da se odreknemo naše imovine kada je reč o telekomunikacijama, ali još mnogo gore, da se odricanjem imovine kada je reč o „Telekomu Srbija“ složimo sa tim da sva naša imovina na KiM više nije naša, već da pripada institucijama samoproglašene i nelegalne, lažne države u Prištini - rekao je Đurić i dodao da će nepotpisivanje sporazuma značiti zaustavljanje pregovora sa EU.
dragomir-andjelkovic.jpg
Fonet 

Dragomir Anđelković
ČEKA NAS IGRANKA BEZ KRAJA

Dragomir Anđelković, politički analitičar, kaže da Srbija ne treba da pristane na ultimatum.
- Evropljani sad traže da prepustimo imovinu Kosovu, ali nas time ucenjuju da damo pozivni broj. Mislim da Srbija treba da uzme broj, pa da ga da Kosovu, kao što su to uradili Kina i Hongkong. Ako pristanemo na ultimatum, onda ucenama neće biti kraja - kaže on.

tomislav-nikolic-aleksandar-vucic-srbija-albanci.jpg
Zorana Jevtić 

Maja Kocijančič
NEMA ULTIMATUMA

Za EU dijalog između Beograda i Prištine nema veze sa ultimatumima, nego sa sprovođenjem dogovora, izjavila je portparolka Evropske komisije Maja Kocijančič.
- Ovde je reč o tome da su se Kosovo i Srbija dogovorili o uslovima pod kojima je Kosovo dobilo pozivni broj, a srpska kompanija je na Kosovu dobila potpunu dozvolu i privremenu jurisdikciju za postojeću mobilnu mrežu - rekla je Kocijančičeva za radio Slobodna Evropa.