MATIJA BEĆKOVIĆ ZA KURIR: Srbi lakše podnose kad ih bombarduju nego da oni nekog bombarduju, jedva čekaju DA SE U SVE RAZOČARAJU
To što je Kurir proživeo je mnogo za 18 godina, kaže na početku razgovora za rođendanski broj našeg lista akademik i pesnik Matija Bećković.
- To je krupan datum. Kad napunite 18 godina, postajete i odgovorni za svoje postupke - kaže on.
Vi ste po ubeđenju monarhista, a rođeni ste 29. novembra - na dan koji će se decenijama obeležavati kao Dan republike. Više od zanimljivosti...
- Kad je video Nijagarine vodopade, jedan naš aktivista je uzviknuo: "Kakav bi tek ovde bio AVNOJ." A kakva bi tek bila republika i njen Maršal. Ja sam dobro prošao i s tim datumom, mogao sam se roditi 20. aprila, na dan marihuane i opštenarodnog duvanja.
Ovih dana obeležena je godišnjica smrti doživotnog predsednika SFRJ Josipa Broza Tita. Da li je istorija dala svoj sud o njemu?
- Davno su mu presudili svi osim Srba. Srbe više interesuje ko je bez suda i zakona srušio Savamalu, nego ko je bez suda i zakona posle rata ubio blizu 200.000 najuglednijih Srba.
Gde bi danas bila Jugoslavija da je opstala?
- Mnogi misle da bi Srbija nestala da je Titova Jugoslavija opstala.
Kako vam izgleda crtanje novih granica na Balkanu i pominjanje "dovršetka raspada SFRJ"?
- To je pružanje šanse Srbiji da bude priznata i tretirana ravnopravno sa novonastalim državama od kojih su često stariji njihovi državljani.
Da li su non-pejperi koji su se pojavili probni baloni ili...?
- Srećom, probni baloni ne obećavaju neko dugo trajanje i opstajanje na ovom svetu.
Pominje se ujedinjenje Kosova i Albanije - stvaranje "velike Albanije". Nije li to opasno?
- Od čuda "velike Albanije" samo su manje čudo dve albanske države jedna pored druge. Ideja je manje opasna za Srbiju, a više za Crnu Goru i Makedoniju, koje teško da bi opstale.
Imam utisak da je jedna od najcitiranijih rečenica o Kosovu upravo ona vaša: "Kosovo je najskuplja srpska reč." Da li stojite iza toga i danas?
- U vreme kad su sve reči pojeftinile - najskuplja srpska reč je postala neprocenjiva. Reč skuplja od života. A s neprocenjivim se ne trguje.
Kažete i da je "Samo ti, dijete, radi svoj posao" - najvažnija srpska reč. Zašto?
- Mi smo narod koji se bolje oseća, lakše podnosi i bolje snalazi kad ga bombarduju nego da on nekoga bombarduje. Nijedna žrtva se nikada ne bi menjala sa svojim dželatom.
Kad pogledate i poslušate mlade, šta pomislite? Da li treba da brinemo za budućnost?
- Da smo hteli da brinemo o mladima, imali smo dovoljno vremena. Sad je kasno i za nas i za njih.
Posle godinu dana, da li vam se čini da se svet navikao na život u pandemiji?
- Možda na pandemiju nije, ali na život pod maskama jeste. I kad pandemije ne bude, maske treba zadržati i često menjati, to je zdravije i poštenije.
Čemu je korona naučila svet?
- Da se ne razlikuju vere i nacije, male i velike sile. I da milioni nemaju ništa protiv da ih vodi neka nevidljiva zviždaljka. To je bio trijumf poslušnosti.
Srbija je donirala vakcine susedima, u Beograd su dolazili iz regiona da se vakcinišu... Reklo bi se - nije bilo boljeg primera solidarnosti u ovim teškim vremenima?
- Redak primer humanosti u našem vremenu, mada sam čuo da ima i onih koji vaspitavaju decu da od nepoznatog čika ne primaju vakcine. Drugim rečima, čuvaj se Srbina i kad ti vakcine donosi.
(Kurir.rs/ Boban Karović)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore