UTICAJ: EU i SAD donose odluke o Balkanu, ali one ništa ne vrede dok ih ne potvrde Rusija i Kina
Izbor visokog predstavnika u BiH podelio svetske sile - jedni ga izabrali, dok drugi traže potpuno ukidanje te institucije. Za Srbiju je dobro što ima dobre odnose sa svim stranama, kažu sagovonici Kurira
EU i Amerika mogu da donose odluke koje se odnose na sudbinu Zapadnog Balkana, ali one nemaju snagu dok ih ne "aminuju" Rusija i Kina. To se videlo i u slučaju izbora visokog predstavnika u Bosni i Hercegovina, kada je Zapad za naslednika Valentina Incka nedavno izabrao Kistijana Šmita, kojeg je na tu funkciju kandidovala Nemačka, ali su sada Rusija i Kina pokrenule inicijativu da se ta institucija u potpunosti ukine.
Naime, Rusija i Kina prosledile su članicama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija nacrt rezolucije kojom bi se visokom međunarodnom predstavniku u BiH odmah oduzela ovlašćenja za nadgledanje primene mirovnog sporazuma iz 1995. kojim je okončan rat u toj državi i kojom bi se ova pozicija potpuno ukinula za dve godine. U kratkom nacrtu rezolucije navodi se da ovlašćenja koja su data visokom predstavniku na konferenciji o primeni Dejtonskog mirovnog sporazuma 1997. više nisu potrebna, s obzirom na napredak koji su postigle bosanske strane.
Bivši ambasador Milisav Paić za Kurir ocenjuje da ovo što su sada učinile Rusija i Kina jeste "jedan logičan potez", jer, kako kaže, po Dejtonskom sporazumu nije moguće da se odredi strani predstavnik u Bosni bez potvrde SB UN.
- I ovo imenovanje Šmita za novog specijalnog predstavnika nema međunarodno pravni legalitet jer, nije potvrđen u SB - navodi Paić.
Dodaje da obe strane smatraju da nema potrebe za prisustvom stranog predstavnika jer, kako kaže, u ovakvoj situaciji, koja je stvorena poslednjih 20 godina, visoki predstavnik se postavljaju kao vrhovni arbitri i toj zemlji se defakto negira njen suverenitet.
- Prema tome, ta inicijativa od Rusije, koju je podržala Kina, nešto je što odgovara ne samo Republici Srpskoj, već i Hrvatima u BiH - zaključuje on.
I politički analitičar Dragomir Anđelković naglašava za Kurir da je izuzetno dobro što Srbija ima dobre odnose i sa Istokom i sa Zapadom.
- Rusija i Kina su nam uvek podrška po pitanju suvereniteta i nacionalnog integriteta. Isto tako, nije dobro da se svađamo, uslovno rečeno, sa Zapadom i EU, te je jako dobro što razvijamo dobre odnose sa svima - kaže on.
Korist od dobrih osnosa Srbije s Kinom i Rusijom ne dovodi u pitanje ni Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku, no ističe jedan detalj.
- Ukidanje visokog predstavnika mogu da urade tek nakon isteka mandata sadašnjeg, koji tek stupa na dužnost od 1. avgusta. On će biti postavljen uprkos tome što su se njegovom imenovanju protivili Rusi. Ipak, mislim da je krajnje vreme da Bosna i Hercegovina posle ovog mandata visokog predstavnika bude bez njega i ostvari svoj potpuni suverenitet.
Ivana Žigić/ Foto/Source:Profimedia / Eskinder Debebe/UN Photo
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)