Milo se vraća zbog imuniteta!
PODGORICA - Predsednik vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS) Crne Gore Milo Đukanović mogao bi da se vrati na mesto premijera ili predsednika države kako bi sebi obezbedio imunitet u slučaju ponovnog pokretanja sudskog procesa zbog afere sa švercom cigareta, pišu danas podgoričke Vijesti. Pozivajući se na pisanje nemačkog dnevnika Augsburger Algemaine, list navodi da bi Đukanovićeva pozicija mogla biti ugrožena nakon hapšenja Srećka Kestnera, jednog od aktera "duvanske afere".
"Đukanović koji posle ostavke vuče konce iz pozadine, pre neki dan iznenadio je sve najavom da će biti na čelu izborne liste vladajuće koalicije. Moguće objašnjenje je da, ako se Srećko Kestner pred nemačkim sudom bude raspričao i teretio Đukanovića, onda bi za dominantnog političara Crne Gore bilo od koristi da ponovo uživa imunitet, bilo kao premijer ili predsednik države", navodi se u tekstu bavarskog lista koji prenose Vijesti.
Podseća se da je Kestner uhapšen krajem jula u Bosni i Hercegovini, po poternici Interpola iz Visbadena, nakon čega mu je određen ekstradicioni pritvor. Kestner u Bosni čeka izručenje Nemačkoj koja ga traži zbog prekršaja zakona o spoljnjoj trgovini. On je, dodaje se, svojevremeno imao značajnu ulogu u švercu cigareta, o čemu je nekoliko godina kasnije javno govorio.
Pred specijalnim sudom u Beogradu bio je zaštićeni svedok u sudskom procesu koji je vođen protiv "duvanske mafije". Nemački dnevnik navodi da je švercom cigareta balkanska mafija napravila poreski gubitak zapadnim državama od najmanje 10 milijardi evra.
Navodeći tvrdnje šefa carine u Lindau Gintera Hermana, nemački list ističe da je Đukanović švercerima "darivao Crnu Goru kao bazu za operacije i zato dobio gomilu para". Dnevnik navodi da predsednik DPS-a zbog toga nikada nije izveden pred sud, jer je Zapad podržavao njegove namere da se osamostali od Beograda i izgradi demokratsku zemlju.
Po istom principu, navodi se, Zapad je podržavao i premijera Srbije Zorana Đinđića, ističući da je i "sprski premijer dugo bio pod sumnjom da je na vlast došao uz pomoć novca od šverca duvana". List podseća da je protiv Đukanovića bila podignuta optužnica za "organizovani kriminal i šverc cigareta", koju je podiglo tužilaštvo u Bariju, kao i da je to tužilaštvo, posle deset godina istrage, "arhiviralo" tu optužnicu zbog diplomatskog imuniteta.
Podseća se i da je italijanski tužilac za borbu protiv mafije Đuzepe Šelzi prošle godine rekao da će tamošnji pravosudni organi odlučiti šta će biti sa optužbama protiv Đukanovića.
Analizirajući rezultate istrage Hermana i državnog tužioca Augsburga Hansa-Jirgena Kolba, navodi se da su, nakon deset godina praćenja švercerskih kanala, otkrili da se ne radi o lokalnim kriminalcima, već "internacionalnom mafijaškom udruženju" sa najjačim političkim vezama na Balkanu. "Šverc cigareta je bio lukrativniji od šverca droge, a Srećko Kestner je bio jedan od organizatora", a da su Kolb i Herman takli u "osinje gnezdo" potvrdila je akcija švajcarske policije koja je tokom pretresa kuća švercerskih bosova našla njihove dosije, koje mafija pravi o ljudima koji treba da budu eliminisani, piše bavarski list.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore