EVROPSKA KOMISIJA OBJAVILA NAJNOVIJI IZVEŠTAJ O SRBIJI: Evo šta su nam sve ZAMERILI!
Stopa usklađenosti Srbije sa evropskom zajedničkom spoljnom politikom je "značajno smanjena" i od 64 odsto, koliko je obeležila u 2020, a usklađenost je pala na 45 odsto.
Ovo su, između ostalog, navodi iz Izveštaja Evropske komisije o Srbiji koji će biti objavljen 12. oktobra, a u čiji nacrt je imao uvid Radio Slobodna Evropa (RSE).
U nacrtu se podvlači da se Srbija nije uskladila sa sankcijama protiv Rusije, koje je Evropska unija (EU) uvela Moskvi kao odgovor na agresiju u Ukrajini.
- Niz akcija i izjava Srbije je bio u suprotnosti sa spoljnopolitičkim stavom EU. Od Srbije se očekuje da kao prioritet ispuni obaveze i progresivno se uskladi sa restriktivnim merama EU u skladu sa pregovaračkim okvirom Srbije - navodi se u dokumentu.
Odnosi sa susedima
Što se tiče regionalne saradnje, u izveštaju o Srbiji se ocenjuje da je zemlja ostala posvećena unapređenju bilateralnih odnosa.
Međutim, spominje se da su odnosi sa sa Hrvatskom "sve više zategnuti uz povremene političke sukobe."
Odnosi Srbije sa Crnom Gorom se u dokumentu ocenjuju "izazovnim", ali se naglašava da su obe strane nagovestile vec´u spremnost za resetovanje odnosa i napore na rešavanju otvorenih pitanja.
Dogovor sa Kosovom ključan i hitan
Poseban odlomak se odnosi na proces normalizacije odnosa sa Kosovom.
Spominje se da je u proteklom periodu došlo do susreta glavnih pregovarača i jedan sastanak na nivou lidera, odnosno predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova, Aljbina (Albin) Kurtija.
Ipak, dodaje se da nema konkretnog napretka u pregovorima o sveobuhvatnom i zakonski obaveznog sporazuma. Putem ovog dokumenta pozivaju se Kosovo i Srbija da se "bez daljeg odlaganja" konstruktivno angažuju i unaprede pregovore o sveobuhvatnom, pravno-obavezujuc´em sporazumu o normalizaciji.
Postizanje takvog sporazuma je "hitno i ključno", navodi se u izveštaju, kako bi Kosovo i Srbija mogli da napreduju na evropskom putu.
Borba protiv korupcije
Kada je reč o borbi protiv korupcije, u izveštaju se naglašava da je Srbija učinila samo "ograničeni napredak", piše RSE.
Sa tim u vezi, spominje se da je broj novih istraga i konačnih presuda povećan u 2021. u poređenu sa godinom ranije, ali da je pao broj prvostepenih optužnica.
Na polju borbe protiv korupcije se ocenjuje da je obeležen neki napredak, Naglašava se da je neznatno povećan broj optužnica i prvostepenih presuda u slučajevima visokog profila.
Navodi se da Srbija treba da pojača prevenciju i suzbijanje korupcije te povećava konačnu konfiskaciju imovine u predmetima visokog profila.
- Oni sektori koji su najranjiviji korupciji zahtevaju ciljane procene rizika i posvećene akcije - ocenjuje se u dokumentu.
Lošu ocenu je Srbija dobila i po pitanju borbe protiv organizovanog kriminala gde se kaže da je obeležen samo "ograničen napredak".
Spominje se da je u proteklom periodu povećan broj novih istraga i konačnih presuda ali da je opao broj optužnica i prvostepenih presuda. Takođe se kaže da je ograničen broj zaplena i konačnih konfiskacija.
Priznaje se da je nivo razumevanja i pristup konfiskaciji poboljšan što bi, kako se navodi u izveštaju, trebalo da dovede do boljih rezultata u budućnosti.
Sloboda izražavanja
Kako navodi RSE u izveštaju stoji da nikakav napredak nije obeležen u slobodi izražavanja.
Stručnjaci Evropske komisije u izveštaju podvlače da su zabrinjavajući slučajevi pretnji i nasilja nad novinarima, te se naglašava da treba dodatno ojačati u praksi nesmetano ostvarivanje slobode izražavanja.
U dokumentu se podseća da je Regulatorno telo za elektronske medije (REM) dodelilo sve četiri nacionalne frekvencije istim televizijskim kanalima kao i u prethodnom periodu, u kom su svi dobijali opomene od REM-a zbog kršenja zakonskih obaveza.
U izveštaju se ponavlja ocena Misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODHIR) nakon izbora u Srbiji da je javni servis ravnopravno pokrivao aktivnosti kampanje svih učesnika, ali je pružio ogromnu nekritičku pokrivenost javnim zvaničnicima koji su takođe bili kandidati na izborima.
Europride
U poglavlju koje se odnosi na osnovna prava, veliki deo se posvećuje organizaciji Europride u Srbiji 17. septembra za koje se tvrdi da je održavanje manifestacije bilo neizvesno do poslednjeg trenutka.
Sa tim u vezi, ocenjuje se da je komunikacija vlasti oko ove manifestacije bila "kontradiktorna".
- Dok su vlasti održavale kontakte sa organizatorima kako bi pronašli rešenje, ostali su neobavezni u pogledu održavanja parade sa zvaničnom dozvolom - navodi se u izveštaju Evropske komisije za Srbiju.
Da podsetimo, ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je ranije je da će izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije na evropskom putu biti "obojen kritikom" zbog spoljne politike Srbije, bez obzira na ostvareni napredak.
Joksimović je gostujući na RTS-u istakla da se predugo svi pitaju koliko je Srbija bliža Evropskoj uniji, a da bi trebalo pitati i "gde je EU što se tiče Zapadnog Balkana sa svojim porukama i radom i ozbiljnošću da se ovaj proces ubrza".
Izveštaji o svakoj zemlji pojedinačno pokrivaju period od godinu dana.
(Radio Slobodna Evropa/Kurir.rs)
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega