KRAĐA! BAJATOVIĆ PREPRODAVAO GAS IZ SKLADIŠTA BANATSKI DVOR: Utvrđeno da su nestale velike količine!
Ime visokog funkcionera SPS i direktora JP "Srbijagasa", kome je na tajnom računu u Singapuru pronađeno čak 120 miliona evra, vezuje se za potencijalnu pljačku energenata i šverc
Funkcioner SPS i direktor JP "Srbijagas" Dušan Bajatović, inače apsolutni rekorder po primanjima - sa pet plata od čak oko 35.000 evra mesečno, a kome su Rusi navodno, u sklopu tamošnje istrage u vezi s korupcijom u državnim organima, otkrili tajni račun u Singapuru na kom je deponovano čak 120 miliona evra, o čemu je Kurir pisao, sumnjičen je, takođe od Rusa, za još jednu tešku zloupotrebu, pa čak i potencijalni šverc gasa, saznaje Kurir.
Prema nezvaničnim informacijama, ruska strana je u januaru prošle godine navodno ustanovila da su velike količine gasa nestale iz podzemnog skladišta u Banatskom Dvoru, pri čemu ne isključuje mogućnost da su bile preprodavane!
Promena odnosa
Naš dobro obavešteni izvor tvrdi da je Bajatović u vezi s tim otkrićem odbacio mogućnost zloupotrebe, uz tvrdnju da bi zbog transporta gasa tranzitnim gasovodima to podrazumevalo zaveru na međunarodnom planu, uz učešće velikog broja osoba, što smatra nemogućim.
- Međutim, uprkos njegovim pravdanjima, baš zbog toga što su Rusi otkrili došlo je do promene u srpsko-ruskoj saradnji u energetskoj sferi, kao i u nastupu najvišeg menadžmenta "Gasproma" prema Bajatoviću - kaže naš sagovornik.
Inače, Bajatović, koji već 15 godina rukovodi "Srbijagasom", svesno i očigledno iz debelog interesa gurao je to javno preduzeće u ambis, sklapajući štetne ugovore i povlačeći potpuno pogubne poteze, što pokazuju informacije do kojih smo došli.
Samo jedan od sumnjivih i spornih njegovih poteza je finansiranje izgradnje gasovoda od Aleksandrovca do Tutina, preko Brusa, Kopaonika, Raške i Novog Pazara, kreditnim aranžmanom od 20 miliona evra, koji je "Srbijagas", po osnovu državnih garancija, krajem 2015. sklopio s jednom bankom. Prema podacima do kojih smo došli, troškovi obrade tog kredita iznosili su 1,5 odsto ukupne vrednosti, što je čak 300.000 evra, a realno bi trebalo da iznose 0,2 odsto, što bi iznosilo 40.000 evra. Time je ovo javno preduzeće oštećeno za čak 260.000 evra! Inače, uprkos obezbeđenom finansiranju, i to ovako štetnom za građane, realizacija tog projekta duže vreme nije ni započeta, a očekuje se da gasovod Aleksandrovac-Tutin bude završen sredinom 2024. godine.
Šišanje "Srbijagasa"
I to nije sve! Još jedan Bajatovićev poslovni aranžman je, prema podacima do kojih smo došli, najblaže rečeno upitan. Naime, "Srbijagas" je po osnovu nenaplaćenih potraživanja svojevremeno preuzeo vlasnički udeo i upravljanje u fabrici crepa "Toza Marković" iz Kikinde. Vrednost potraživanja "Srbijagasa" prema toj fabrici, čija je vrednost bila procenjena na 15,3 miliona evra, iznosila je oko 20 miliona evra, pa je u sklopu ovog Bajatovićevog štetnog poslovnog aranžmana znatan deo dugovanja fabrike zapravo bio otpisan. JP "Srbijagas" je time bio ošišan za bezmalo pet miliona evra!
Uzimajući u obzir samo neke od muljačina direktora JP "Srbijagas" Dušana Bajatovića, i ne treba da čudi sumnja da na tajnim računima u inostranstvu ima silne milione, o čemu je Kurir pisao.
Da podsetimo, do ovog šokantnog otkrića Rusi su došli 2012. godine, u sklopu istrage u vezi s korupcijom u tamošnjim državnim strukturama. Došlo se do podataka da se na tajnim računima u britanskoj banci HSBC u Singapuru nalaze novčana sredstva stečena nelegalnim aktivnostima u oblasti trgovine gasom i naftnim derivatima, koja se, osim za Alekseja Milera, predsednika UO "Gasproma", i Aleksandra Medvedeva, zamenika predsednika UO te ruske firme, vezuju i za Bajatovića. Prema saznanjima do kojih se došlo, na računu koji se dovodi u vezu s Bajatovićem navodno su bila deponovana novčana sredstva od 120 miliona evra.
Kurir.rs
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore