Kraljevina Srbija u Prvom svetskom ratu ratovala je protiv Austrougarske i drugih Centralnih sila od 28. jula 1914. kada joj je austrougarska vlada objavila rat pa sve do kapitulacije Austrougarske 3. novembra 1918. godine.

Prve godine rata Srbija je potukla austrougarsku Balkansku vojsku. Naredne godine njena vojska suočila se sa Trojnom invazijom. Ne želeći da se preda srpska vojska se povukla preko Albanije. Evakuisana je na Krf gde se odmorila, naoružala i reorganizovala. Odatle je prebačena na Solunski front gde je već 1916. godine zabeležila uspehe.

profimedia0675921637.jpg
Profimedia 

Srpska vojska nezadrživo je napredovala i 1. novembra 1918. oslobođen je Beograd. Zahvaljujući srpskim vojnim pobedama i diplomatiji stvorena je Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu je državni praznik u Republici Srbiji koji se obeležava 11. novembra. Ovaj datum podseća na dan kada su, 1918. godine u železničkom vagonu u Kompijenu, Sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat. Naša zemlja kao pobednik dočekala primirje.

Gosti "Usijanja" koji su diskutovali o ovoj temi jesu Predrag Marković istoričar, Milan Antonijević advokat i Perko Matović Centar za nacionalnu politiku.

Marković je podsetio na dve velike pobede srpske vojske, pa je pričao i o povlačenju preko neprohodnih planina Albanije.

- Prvi svetski rat je zanimljiv primer onoga što se zove "Mission creep". Austrougarska je ušla u rat sa jednim ciljem, ona je htela da uništi Srbiju u malom ratu, ali je Nemačka htela veliki rat, u kojem će uništiti Francusku i Rusiju. Onda je Austrougarska dobila podršku Nemačke i pokušala da uništi Srbiju, ali to nije uspela. Dakle, Srbija je ostvarila dve neverovatne pobede. Prva je na Ceru, koja se smatra prvom savezničkom pobedom. Druga je na Kolubari, a pre te bitke, Austrougari uđu u Beograd i imaju specijalne medalje za osvajanje Beograda, i za tri dana ga gube. Ta 1914. godine je pokazala izuzetnu snagu naše vojske i organizaciju cele države. Vojska je ogledalo države - započeo je Marković, pa nastavio:

01:40
"AUSTROUGARSKA JE HTELA MALIM RATOM DA OSVOJI SRBIJU" Stručnjaci nemaju dilemu: Srbija je ostvarila ove DVE neverovatne pobede! Izvor: Kurir televizija 

- Sama činjenica da je Srbija nestala, pa uspela da se podigne iz pepela, pokazuje koliko je ta država bila solidna. Dakle, Srbija je 1915. godine nestala sa mape, ali su povlačenjem preko Albanije spasili su deo vojske i valutu. Dinar je imao zlatnu podlogu, bio je jedna od najjačih valuta u Evropi, jer smo mi prenosili zlatne rezerve, finansijski smo bili solidna država. Prošli smo preko neprohodnih albanskih planina i izašli potpuno neočekivano.

Matović je rekao da je Austrougarska bila stara država, koju je pregazilo vreme u datom trenutku:

- Austrougarsku je oslikavao upravo njen vladar. Ona je bila jedna stara država koju je pregazilo vreme u tom trenutku, pa su mislili da će nastaviti na korist stare imperijalne slave, nisu uviđali svoje manjkavosti. Ceo rat, za Austrougarsku je predstavljao katastrofu. Novinari su pisali da oni pate zbog nedostatka kredibilnog saveznika. Nemačka i Austrougarska vojska su bile potpuno drugačije, ne može da se uporedi.

Antonijević je pričao o Nemačkoj, njenoj zavisti, ali i industrijalizaciji koja je bila iznad svakog nivoa u to vreme:

avion.jpg
Istorijski Muzej Srbije 

- Što se tiče kolonijalnih sila, naravno da je Nemačka nekako gledala sa velikom zavišću one kolonijalne sile koje su u ranijim periodima uspele da ostvare neke svoje težnje. Nemačka to nije uspela, već se razvijala unutar sebe, dakle ta industrijalizacija je bila neuporediva sa onim što se, u tom trenutku, dešavalo u ostalim zemljama Evrope. Na taj način rastao je i sentiment ka nekim osvajačkim pokušajima. Dosta je tu podataka, ali pripreme za rat su kretale i ranijih godina, a on je došao maltene očekivano.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Yettel Hipernet TV i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Bonus video:

02:22
"BRITANCI HTELI DA ZAUSTAVE PRVI SVETSKI RAT PREDAJOM BEOGRADA!" Istoričar otkrio tajni predlog koji je Srbiji bio NEPRIHVATLJIV Izvor: Kurir televizija