Naglasio da će svuda gde Srbi žive u enklavama graditi sopstvene institucije, koje će finansirati Beograd, dok se ne pronađe rešenje za konačni status pokrajine

BEOGRAD - Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije Milovan Drecun izjavio je danas da je ključna polazna i završna pretpostavka za rešavanje kosovskog problema da Srbija neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosmeta.

Srbija će u okviru njenih međunarodno priznatih granica i Rezolucije SB UN 1244 tražiti rešenje direktno u dijalogu sa Prištinom pod pokroviteljstvom EU, a postoji mogućnost da dođe i do međunarodne konferencije zbog velike involviranosti jakih centara moći u svetu, rekao je Drecun.

On je, gostujući na TV Pink, naglasio da je to okvir za traženje konačnog rešenja za status Kosmeta i za pokušaj sveobuhvatne zaštite srpskog naroda na Kosovu.

Drecun je dodao da će svuda gde Srbi žive u enklavama graditi sopstvene institucije, koje će finansirati Beograd, dok se ne pronađe rešenje za konačni status pokrajine.

Pri tome će se, kako je rekao, voditi računa o specifičnosti položaja Srba na severu Kosova, jer je njihova pozicija u bezbednosnom smislu drugačija od situacije u kojoj su drugi Srbi u pokrajini.


Drecun je najavio da će se tražiti i zaštita kulturne baštine i državne imovine na Kosovu i Metohiji i stvaranje povoljnog miljea za razvoj svestranih odnos na privrednom planu između Kosova i centralne Srbije.
"Moramo da stabilizujemo odnose sa Kosovom i Metohijom", rekao je on i dodao da bi izostanak dijaloga sa Prištinom brzo uveo realizaciju projekta Velike Albanije.
Drecun je rekao da još ne zna sve detalje o platformi, jer nije stigla u skupštinski odbor, a da će se o njoj više znati posle današnjih konsultacija predsednika Srbije Tomislava Nikolića sa šefovima poslaničkih grupa, izrazivši očekivanje da će se taj dokument brzo naći i u parlamentu.

Drecun je izrazio očekivanje da će biti postignuta saglasnost što većeg broja političkih stranaka o platformi, ističući da je rešavanje kosovskog problema od strateškog značaja za budućnost države Srbije i celokupnog srpskog naroda.