Slušaj vest

U jeku spekulacija o mogućim sankcijama koje bi mogle pogoditi ruske energetske kompanije, stručnjaci upozoravaju na posledice koje bi takvi potezi mogli imati na svakodnevni život građana i na srpsku privredu. Dok se domaće i regionalne rezerve nafte i gasa procenjuju kao stabilne, pitanje rasta cena i dugoročne održivosti energetskih resursa ostaje ključno, a o svemu tome govorili su i gosti jutarnjeg programa Kurir televizije "Redakcija", Nebojša Obrknežev, magistar naftno-gasnog inženjerstva i Milan Miličić, ekonomista.

Miličić ukazuje da bi sankcije mogle izazvati lančanu reakciju na tržištu:

- Ako stvarno dođe do toga, cene će sigurno rasti jer tržište tako funkcioniše. Manjak željene robe povlači skok cena. Posledično, rast cene goriva utiče na sve druge proizvode jer se transport oslanja na gorivo. Ekonomija je neizbežno povezana s cenom energenata - objašnjava Miličić.

366438_250106.01_28_37_07.Still001.jpg
Foto: Kurir Televizija

Kada gorivo poskupi, troškovi transporta ulaze u cene artikala, čineći sve skupljim, od osnovnih namirnica do industrijskih proizvoda. To bi moglo dovesti do dodatnog pritiska na kućne budžete građana.

Ipak, na polju električne energije Srbija stoji bolje. Prema Miličiću, zahvaljujući značajnim hidropotencijalima i termoelektranama, Srbija ima jednu od najjeftinijih struja u Evropi.

- Naše hidroelektrane i termoelektrane su osnovni izvori energije. Iako se često kritikuje njihova ekološka održivost, trenutno nemamo realnu alternativu koja bi ih u potpunosti zamenila - ističe on.

Dodaje da bi razvoj obnovljivih izvora energije poput solarnih panela i vetroparkova mogao da doprinese održivosti, ali to je još uvek u početnim fazama. Miličić naglašava i potrebu razmatranja nuklearne energije kao potencijalne zamene za termoelektrane, ukoliko Srbija želi da dugoročno održi energetsku stabilnost.

07:44
SVE OČI UPRTE U NIS, ŠTA AKO CENA GORIVA EKSPLODIRA? "Manjak robe povlači njen skok, a to znači i lančanu reakciju na sve ostalo!" Čeka li nas talas inflacije? Izvor: Kurir televizija

Sa druge strane, Obrknežev ističe da Srbija trenutno ima pune rezerve gasa i da je već preduzela korake ka osiguravanju nezavisnosti, posebno kroz bugarski interkonektor:

- Po pitanju gasa smo u potpunosti spremni. Što se tiče nafte, situacija je kompleksnija jer trenutno nemamo naftovod ka Mađarskoj, što bi dodatno stabilizovalo dotok energenata - objašnjava Obrknežev.

Kako je istakao, Srbija trenutno uvozi naftu iz Iraka (75-80%), Kazahstana (16%), dok Norveška, Libija i Azerbejdžan čine preostalih nekoliko procenata. Ruska nafta trenutno nije deo uvoza, ali moguće sankcije NIS-U bi imale ozbiljne posledice.

- Ako sankcije budu usmerene na NIS, one direktno pogađaju srce energetskog sistema Srbije. Naša rafinerija u Pančevu najveća je na prostoru jugoistočne Evrope i ključna za snabdevanje ne samo Srbije već i Bosne, Bugarske i drugih zemalja u regionu - naglašava Obrknežev.

366438_250106.01_43_01_13.Still002.jpg
Foto: Kurir Televizija

Stručnjaci se slažu da je energetska stabilnost ključna za ekonomiju i svakodnevni život građana. Dok Srbija ima potencijal da prebrodi krizu zahvaljujući diverzifikaciji izvora nafte i gasa, pitanje dugoročne održivosti, razvoja obnovljivih izvora energije i modernizacije postojećih kapaciteta ostaje izazov.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

03:56
KAKVA SITUACIJA NAM PRETI UVOĐENJEM SANKCIJA NIS-U? Đukanović: "Moramo da budemo svesni šta nam pripremaju i šta nam sleduje! Izvor: Kurir televizija