Umro je na Božić pre 36 godina: Čuveni čika Mige iz Žikine dinastije danas je zaboravljen, a grob mu niko ne posećuje
Srdoč je glumio u blizu 50 filmova, a najpoznatiji je po ulozi prodavca lozova u "Ludim godinama", gde je uprkos skromnoj minutaži Mige je postao značajan član vesele ekipe.
Na Božić 7. januara, pre 36 godina preminuo je Milan Srdoč, srpski i jugoslovenski glumac. Rođen je 3. januara 1920. godine, u Rijeci. Otac mu je radio kao brodokovač, a on je završio matalostrugarski zanat, i bavio se glumom u amaterskom pozorištu.
Glumio u blizu 50 filmova
Srdoč kao simpatični prodavac lozova čika Mige zasmejavao nas je do suza u "Ludim godinama", a uprkos skromnoj minutaži Mige je postao značajan član ove vesele ekipe. Bio je i potresni, tužni, zaboravljeni "doktor za boks“ iz filmskog omnibusa "Subotom uveče", prepredeni nakupac iz filma "Šesta brzina" iz kultne serije "Priče iz radionice", urnebesni pijanac Čeda iz Paskaljevićevog "Posebnog tretmana", ali i junak našeg detinjstva iz "Nevena" (čika Ilija), „Poletarca“, "Babinog unučeta"... Glumca pamtimo i iz serija: "Diplomci", "Muzikanti" i filma "Burduš" - gde je bio tužno-smešni violinista.
Igrao i u vesternu
Od rane mladosti igrao je u nekoliko pozorišta, među kojima su i daske koje život znače u Zaječaru, Beogradskoj komediji (Beogradsko dramsko pozorište) i Narodnom pozorištu.
Imao je sreće da zaigra čak i u vesternu, i to pored Stjuarta Grejndšera, zatim kod Gorana Paskaljevića u „Sutonu“ pored holivudskog glumca srpskog porekla Karla Maldena... Slobodni glumac bio je od 1958. Srdoč je stalno bio angažovan, kako na filmu tako i na televiziji.
U svoju večnu kuću preselio se 1988. godine, u 68. godini života. Otišao je tiho i skromno, kako je i živeo. Grob Milana Srdoča bio je u kastastrofalnom stanju. Godinama su ljudi pokušavali da naprave inicijativu kojom bi se pomoglo u obnavljanju njegovog spomenika na Novom bežanijskom groblju u Beogradu, ali za sad sve deluje bezuspešno.
Milan Srdoč je krajem Drugog svetskog rata izvukao „srećan loz“ jer je izbegao streljanje 1944, za koje je bio predviđen, zajedno sa Duškom Ilićem, u čijoj je glumačkoj grupi tokom rata igrao mahom Nušićeve komade. Ilića je narodna vlast streljala u Košutnjaku, bez suđenja, a Milan Srdoč je pomilovan u poslednji čas, ali je prisilno poslat na Sremski front, gde je lakše ranjen.
(Kurir.rs/I.M.)
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti