KAKO DA KUVATE BOLJE: 3 greške koje svi pravimo kad spremamo krompir
Ovaj tekst je preuzet sa sajta Lovesensa
Kuvanje oljuštenog i isećenog krompira
Kuvan pod korom, krompir uspeva da sačuva čak trećinu količine vitamina C, dok pečen u celosti ostaje hranjiv. Osim toga kora krompira sadrži fluor, dobro poznat element koji čuva zube i sprečava karijes. Kada je neophodno da ga oljuštite, pazite da skinete minimalan sloj kore jer se ispod nje krije riznica belančevina.
Zamrzavanje jela s krompirom
Krompir nije poželjno zamrzavati, bilo da je svež ili u pripremljenom jelu. Naime, pod temperaturom ispod nule skrob se pretvara u šećer i postaje štetan. Krompir je najbolje čuvati u drvenim kutijama i to u tamnoj i suvoj prostoriji. Time se sprečava klijanje, kojim se iz krompira gube hranljive vrednosti, a ukoliko klice izrastu treba ih što brže odstraniti.
Podgrevanje krompira
Termički obrađen krompir ne bi trebalo podgrevati, jer nakon zagrevanja gubi svoja nutritivna svojstva. Naime, u samom srcu krompira tokom podgrevanja dolazi do oslobađanja teških metala, tačnije, toksičnog solanina koji razbija belančevine u organizmu.Do trovanja neće doći konzumacijom jednog podgrejanog obroka, ali svakako treba izbegavati takvu redovnu praksu.
SA SAJTA LOVESENSA PROČITAJTE JOŠ:
7 zdravih namirnica sa kojima nipošto ne smete preterivati
Domaće mint čokoladice (bez glutena, vegan)
Mnogo više od kuvanja: začinite svoj put ka zdravlju i isceljenju
Recept iz "Zemlje snova": kako da gajimo đumbir kod kuće
Frape od čokolade i kelja protiv osteoporoze
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti