Sudska tužba podneta u ponedeljak optužuje najveće svetske proizvođače čokolade da svesno iskorišćavaju decu radnike u Africi

Škola "Milton Herši" u Pensilvaniji jedna je od najbogatijih obrazovnih institucija u svetu. Osnovana je 1909. kao sirotište za "bele" dečake, a dodeljeno joj je 30 odsto buduće zarade kompanije Miltona S. Heršija nakon njegove smrti.

Zahvaljujući uspesima velikih fabrika čokolade, škola danas vredi neverovatnih 7,8 milijardi dolara.

Nju danas pohađa oko 2.000 učenika, a škola ima kontrolni interes u Heršijevoj kompaniji vrednoj 22,3 milijrde dolara, svetski poznatom proizvođaču čokolade.

cokolada-proizvodnja-cokolade-afrika.jpg
Profimedia 

Teška ironija je da se institucija čiji su koreni u zaštiti i obrazovanju dece, prema optužbama, oslanja na kakao koji beru deca radnici u zapadnoj Africi.

U tužbi koju je podnelo troje građana Kalifornije stoji da su ove kompanije krive zbog lažnog reklamiranja, jer ne otkrivaju da se oslanjaju na rad dece robova prilikom pakovanja.

cokolada-proizvodnja-cokolade-afrika.jpg
Profimedia 

Bez takvog priznanja, kompanije varaju potrošače i navode ih da nesvesno podržavaju robovsku dečju radnu snagu.

"Najveći i najprofitabilniji američki prehrambeni konglomerati ne bi trebalo tolerišu rad dece, a još manje rad dece robova, bilo gde u okviru lanca nabavke", piše u tužbi.

Ova tužba je novi pristup starom problemu: dubokoj, mračnoj ne baš toliko skrivenoj skandaloznoj tajni industrije čokolade. Pre 15 godina pojavile su se prve optužbe oko robovskog rada dece u okviru ove industrije koje su izazvale bes američke javnosti. U zapadnoj Africi nalazi se dve trećine zasada kakaoa na svetu. Ovo je glavni sastojak čokolade oko koje je stvorena industrija vredna 90 milijardi dolara.

cokolada-proizvodnja-cokolade-afrika.jpg
Profimedia 

(Daily beast)