Nakon osam godina brakaprinc Leka II i princeza Elija se razvode, što je izuzetno pogodilo albansku kraljevsku porodicu. Njihov razvod je samo još jedna stavka u nizu dramatične istorije albanskih monarha.

Porodica Zog vladala je Albanijom nešto više od jedne decenije. Važili su za jednu od najkontraverznijih monarhija u Evropi.

Začetnik porodice

Kada je Albanije, 1912. godine, proglasila nezavisnost Otomanskog carstva, Ahmed Muhtar Zogoli, bio je jedan od onih koji su pomogli u potpisivanju deklaracije o nezavisnosti. Iako je rođen u porodici zemljoposednika, 1912. godine, bio je vrlo važan član aristokratske porodice Zogu. U post-osmanskoj Albaniji zauzimao je više političkih funkcija, a 1925. godine izabran je za predsednika Albanije. Tri godine kasnije, 1928. godine, proglasio je Albaniju kraljevinom i dodelio sebi titulu Zog I.

zog.jpg
printscreen YT 

Vladavina i beg iz zemlje

Njegova vladavila okarakterisana je kao okrutna zbog sankcionisane slobode štampe i ukidanja građanskih sloboda. Pojedini izvori tvrde da je tokom njegove vladavine pokušano 55 atentata na njega, ali ih je sve preživeo.

Svoju suprugu, Džeraldinu Aponji, takoreći, je upoznao preko fotografije. Naime, na jednom od balova koji su bili popularni u to vreme, video je njenu uramljenu fotografiju i zatražio da je upozna. Venčali su se 1938. godine, a godin dana kasnije podarila mu je prvo i jedino dete, sina Leku.

Te iste, 1939 godine, Italija je pod vlašću Benita Musolinija pokorila Albaniju i umesto Zoga I, na tron je seo Italijan, Viktor Emanuel III.

profimedia0677693556.jpg
Scherl / SZ-Photo / Profimedia 

Zajedno sa svojom porodicom, Zog I je pobegao prvo u Grčku, a zatim u Englesku pa Egipat da bi, na kraju, umro u Francuskoj 1961. godine. Nakon njegove smrti, njegova supruga Džeraldin se, sa njihovim sinom Lekom, preselila u Zimbabve.

Leka je u južnoj Africi živeo dug niz godina, sve dok se nije preselio u Sidnej i upoznao Suzan Kalen-Vard, svoju buduću suprugu, sa kojom je stupio u brak 1975. godine. Sedam godina kasnije, dobili su sina kojeg su, takođe, nazvali Leka II.

Nakon završetka Drugog svetskog rada, Albanija postaje komunistička država, pod vlašću Envera Hodže koji je bio poznat po tome da je, svakoga ko je imao Zogovu sliku u kući, slao u zatvor.

Oružana pobuna

Iako je kraljevska palata za vek vekova bila oduzeta kraljevskoj porodici Zog, mladi Leka I odlučio je da pokuša da povrati vlast njegove porodice i s tim ciljem izazvao oružanu pobunu.

profimedia0277576189.jpg
akg-images / akg-images / Profimedia 

Nakon propadanja komunističke Albanije, 1991. godine, država je proglašena republikom. Šest godina kasnije, Leka I je pokušao da vrati vlast tako što se kandidovao za predsednika, ali nažalost doživeo je poraz. Ubrzo zatim, organizovao je i oružanu pobunu, ali ni to mu nije pošlo za rukom. Devet godina od smrti svoje majke, umro je i Leka I od srčanog udara.

Buran razvod princa Leke II

Za razliku od svog oca, mladi princ Leka II, odlučio se malo skromniji život. Svoj politički put gradio je na savetničkim pozicijama u albanskoj vladi, a 2022. godine, u intervjuu za magazin "The Atlantic", izjavio je da ne planira da pokreće kampanju za povratak Albanije u monarhiju.

Kao što smo naveli na početku teksta, princ Leka II se sada razvodi od svoje supruge, albanske glumice, Elije Zaharije, sa kojom se venčao 2016. godine, i dobio ćerku koju je nazvao po njegovoj majci, Džeraldin.

(Kurir.rs/J.M.)

Bonus video:

05:21
"ČEKALI SMO DA SE OVO DOGODI!" Glumac iz Njujorka o SKANDALU KOJI TRESE AMERIKU: Britanski princ je u NAJVEĆEM PROBLEMU (VIDEO) Izvor: Kurir TV