Autor je kao najznačajnija i najpompeznija mesta izdvojio delove koji oslikavaju bitku kod Milvijskog mosta i scene paganstva

BEOGRAD - Autorski projekat "Constantinus Magnus" Aleksandra Sanje Ilića predstavlja muzičko scenski spektakl u kome je spojen zvuk starih instrumenata sa elektronskim i simfonijskim zvukom.

Premijera u okviru obeležavanja 1.700 godina Milanskog edikta zakazana za 3. jun u Nišu.

Poznati srpski autor Aleksandar Sanja Ilić je najavio za 3. jun premijeru muzičko scenskog spektakla "Constantinus Magnus" u Nišu u okviru obeležavanja 1.700 godina Milanskog edikta.

Ilić kaže da će biti novih instrumenata za koje je bilo potrebno mnogo istraživanja kako bi se dala istorijska osnova za izgled i truda da se sviraju.

"Delo je svim saradnicima bilo neverovatno inspirativno tako da je naš producent Saša Stamenković samo smirivao strasti, jer je budžet ipak bio ograničen", rekao je Ilić.

Iako je o muzici nezahvalno govoriti, poznati autor je kao najznačajnija i najpompeznija mesta izdvojio delove koji oslikavaju bitku kod Milvijskog mosta i scene paganstva.

Ilić je rekao da od početka nije bilo pravog režisera, već je oformio autorski tim u kome je umetnički direktor Irfan Mensur, muzički direktor Dragan Ilić, režiser video animacija Andrej Ilić, video dizajn Zoran Culić i Miloš Milošević i dizajn svetla Mile Buturović.

Sve ljudske i tehničke komponente moraju biti u službi muzike koja je ovde najvažnija, biće veliki skin sa divnim animacijama ali one ne smeju da potpuno odvuku pažnju slušaoca, biće i mnogo svetla ali sve u službi muzike", rekao Ilić.

Ilić kaže da su svi tekstovi koji se pevaju na latinskom, a da je ekipa muzičkih solista na veoma visokom nivou: pre svega tu je velika svetska zvezda, violinista Nemanja Radulović, rođeni Nišlija, koji će virtuozno izvesti Motus "Milvijski Most", zatim čuveni srpski čelista Dragan Đorđević i primadona Beogradske opera Suzana Šuvaković.

O tome šta ga je privuklo da muzički uobliči život Konstantina Velikog, Ilić kaže da je to pre svega mesto njegovog rođenja pored koga je prolazio hiljadu puta, a koje je do pre tri godine bilo zapušteno i obraslo u korov.

Njegova želja je bila da se delo izvede na dan slave grada Niša, sveti Konstantin i sveta Jelena i da se izvede baš u Nišu, jer je shvatio da će to biti ne samo srpska centralna proslava Milanskog Edikta već i svetska, jer, kako je ocenio, niko nije obeležavao ovaj najvažniji datum hrišćanstva u obimu kao Srbija.

O formi svog dela Ilić kaže da je više od baleta, opere i oratorijuma, sadrži elemente širokog pojasa rimske imperije koja se prostirala od Evrope preko Afrike do male Azije.

Za premijeru 3. juna autor muzičko scenskog spektakla "Constantinus Magnus" kaže da će to biti veče hrišćanstva, ljubavi, vere i tolerancije, a Niš će sigurno biti prestonica hrišćanstva, bar na sat-dva.

http://www.youtube.com/watch?v=qvomlz0o89M