Američki astrofizičar Dejv Stivenson predstavio revolucionarnu teoriju koja ruši dosadašnja saznanja o Zemljinom satelitu

LONDON - Zemlja je ukrala Mesec od Venere!
Šta ako je naša planeta kriminalac kosmičkih razmera? Upravo ovo tvrdi Dejv Stivenson, profesor planetarnih nauka na Univerzitetu Kaltek. On je na prošlonedeljnoj konferenciji o poreklu Meseca u Londonu održao govor koji je podigao obrve mnogim naučnicima koji se bave istraživanjem Zemljinog satelita.

Rupe u vladajućoj teoriji

Stivenson je, naime, oštro kritikovao vladajuću teoriju o postanku Meseca, koja se zasniva na drevnom sudaru dva kosmička tela približne veličine i gustine. Po ovoj teoriji, zvanoj teorija džinovskog sudara, Mesec je posledica sudara dva džinovska objekta u ranim danima Sunčevog sistema. Od jednog je onda postala naša Zemlja, a od drugog, više oštećenog, Mesec.

Stivensonov glavni prigovor ovoj teoriji je da je verovatnoća da će se dva tela sudariti baš pod tim uglom i tom brzinom, koji su potrebni da bi se formirala dva tela - izuzetno mala. Mnogo verovatnije je, pokazuju svi proračuni, da bi se u 999 od 1.000 slučajeva dva džinovska tela uzajamno uništila pri ovakvom sudaru.

Stivenson je ponudio i razumno rešenje ove svemirske afere: Zemlja je, jednostavno rečeno, „otela“ Mesec od druge planete. I to ne od bilo koje, nego od prve komšinice i bliznakinje, Venere (koja danas nema satelit).

Rat bliznakinja

- Razlog zbog kojeg je sve ovo interesantno jeste to što su Zemlja i Venera veoma blizu jedna drugoj. Imaju sličnu masu, a kolege misle da su se verovatno formirale na veoma sličan način. Pitanje je, ako su se formirale na sličan način, zašto Zemlja ima pratioca, a Venera nema - kaže Stivenson.

Inače, ovaj američki naučnik nije ni sam ubeđen u tačnost svoje teorije. On ju je predstavio samo zato što misli da je bazična teorija netačna, a ovo je jedna od zanimljivih alternativa.