TOPLOTNI TALAS MOŽE DA UNIŠTI VAŠ PAMETNI TELEFON! Evo kako da pomognete svom mobilnom da preživi vrućine - jedna stvar je ključna
Foto: Shutterstock

tips & Tricks

TOPLOTNI TALAS MOŽE DA UNIŠTI VAŠ PAMETNI TELEFON! Evo kako da pomognete svom mobilnom da preživi vrućine - jedna stvar je ključna

Tech -

Često izlaganje toploti može smanjiti životni vek baterije pametnog telefona i oštetiti druge unutrašnje komponente.

Baš kao i ljudi, većina pametnih telefona najbolje funkcioniše u određenom temperaturnom opsegu. Za uređaje koje proizvode Apple i Samsung, to je 0°C-35°C, dok se kineski Xiaomi može pohvaliti gornjim pragom od 40°C. Kako ekstremna vrućina postaje sve češća, sve više telefona provodi vreme izvan te zone udobnosti.

Mobilni Telefon, Pregrevanje
foto: Shutterstock

Kada telefon pređe svoju normalnu radnu temperaturu, ugrađeni termalni senzori pokreću niz radnji koje mogu uključivati upozorenja o temperaturi, usporene operacije, pa čak i isključivanje. To je funkcija dizajnirana da zadrži telefon netaknut dok se hladi. Ali često izlaganje toploti takođe može da skrati životni vek baterije pametnog telefona i ošteti druge unutrašnje komponente.

Teško je doći do podataka iz cele industrije, ali pružaoci usluga za popravku pametnih telefona primetili su skoro 15% više problema vezanih za baterije tokom prošlogodišnjeg rekordno vrućeg leta u poređenju sa ostatkom 2023. Kako ovo leto postaje još toplije, evo šta treba da znate o održavanju pametnog telefona kako bi ostao hladan.

Kada pametni telefoni počinju da se pregrevaju?

Gotovo sve što radite sa svojim telefonom stvara toplotu, a pošto pametni telefoni ne mogu da izbacuju toplotu kao ljudi, ona se nagomilava. Kada su temperature napolju takođe visoke, ne treba dugo da temperatura telefona značajno poraste. Tokom prošlogodišnjeg toplotnog talasa u Evropi, na primer, temperature koje su prelazile 45°C su ubile brojne mobilne telefone.

Mobilni Telefon, Pregrevanje
foto: Shutterstock

- Samo kada dođete do temperature okoline od 41°C ili više, ili kada je uređaj izložen direktnoj sunčevoj svetlosti tokom veoma toplog dana, velika većina telefona će početi da stvaraju na probleme, kaže Tom Paton, osnivač Green Smartphones (online platforma za poređenje telefona).

Takva vrsta toplote postaje sve češća kako globalne temperature rastu. Maj je obeležio 12. uzastopni mesec na Zemlji sa rekordnim temperaturama i uključivao je toplotne talase.

Kako znate da li vam je telefon u "nevolji"?

Većina pametnih telefona upozorava korisnike na skoro pregrevanje. Aplikacije trećih strana kao što su AIDA64 (za Android i iOS) i Cooling Master (Android) takođe mogu da prate temperaturu telefona u realnom vremenu. Osnovno pravilo je: ako vam postaje neprijatno dok držite telefon, počinje da se pregreva.

Mobilni Telefon, Pregrevanje
foto: Shutterstock

Telefon koji sporo radi je još jedna "crveno" upozorenje, kaže Nicholas Bains, stručnjak za pametne telefone. Telefon će značajno usporiti svoju obradu kako ne bi proizvodio još više toplote, iako Bains upozorava da se to ponekad može dogoditi prekasno da bi se sprečila šteta. „Vaš telefon je u stanju da se zaštiti u ovom trenutku“, kaže on. „Ali često i ponovljeno izlaganje visokoj toploti može imati dugoročne efekte na performanse vašeg telefona i može trajno skratiti njegov vek".

Kako pregrevanje može oštetiti vaš telefon?

Toplota predstavlja veliki rizik za bateriju pametnog telefona. Dok se baterija prirodno degradira tokom vremena, produženo izlaganje visokim temperaturama može je prerano istrošiti, kaže Kyle Wiens, glavni izvršni iFikit direktor (kompanija za popravku elektronike). Lepak koji se koristi za ekrane telefona takođe može da počne da popušta kada temperature pređu tačku topljenja, kaže Wiens.

Mobilni Telefon, Pregrevanje
foto: Shutterstock

Centralna procesorska jedinica (CPU) telefona može se oštetiti ako se prekorači njena maksimalna radna temperatura. U ekstremnim i retkim slučajevima, nagomilavanje toplote može dovesti do sagorevanja baterije, što može izazvati požar ili malu eksploziju.

Ali odmah ćete doživeti gubitak funkcionalnosti i potencijalno podataka, jer pregrevanje uzrokuje kvar ili rušenje aplikacija.

Kako možeze da zaštite svoj pametni telefon od toplote?

  • Držite telefon dalje od direktne sunčeve svetlosti ili bilo gde drugde gde bi toplota mogla biti povećana (kao na kontrolnoj tabli automobila).
  • Izbegavajte intenzivnu upotrebu telefona. Što manje procesor telefona mora da radi, to je lakše da uređaj ostane hladan.
  • Minimizirajte pozadinsku aktivnost, pokušajte da koristite režim rada u avionu po potrebi.
  • Uklonite masku za telefon. Ako ne želite da skinete slušalicu, postoje i futrole za telefone dizajnirane da postižu bolje rasipanje toplote korišćenjem prozračnih materijala i povećanog protoka vazduha.
  • Napunite telefon u hladnijem okruženju. Samo punjenje generiše toplotu, pa pokušajte da ga izbegnete kada je vaš telefon već vruć.
  • Ako morate da punite telefon u malo toplijem okruženju, nemojte ga koristiti dok se puni.
  • Pustite da se pregrejan telefon postepeno ohladi. Vaš pametni telefon ne voli toplotu, ali takođe ne voli ekstremne temperaturne fluktuacije. Stavljanje telefona u frižider da se ohladi, na primer, može biti jednako štetno kao i puštanje da se pregreje.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track