Zahvaljujući ispitivanju imunosistema guštera, istraživači veruju da mogu da pokrenu regenerativne procese kod ljudi

MELBURN - Tajna guštera spas za ljude.
Sposobnost guštera salamandera da im ponovo izrastu delovi tela mogla bi da pomogne u regeneraciji udova ljudi, tvrde naučnici s univerziteta Monaš iz Melburna.

Sposobnost gmizavaca

Ključ svega je imunološki sistem gmizavaca, kažu oni, koji im dozvoljava da regenerišu udove, kičmenu moždinu, moždano tkivo, pa čak i delove srca. Naučnici tvrde da su ćelije makrofage osnova za tu sposobnost i da će im to otkriće omogućiti da proces pokrenu i kontrolišu i kod ljudi.

Naučnici su otkrili da kad uklone makrofage, salamanderi gube mogućnost regeneracije. Dr Džejms Gudvin, vođa tima australijskih naučnika, kaže da su zahvaljujući ovom otkriću, naučnici korak bliže tome da shvate šta je sve potrebno za regeneraciju kod ljudi.

- Nekad smo mislili da su makrofage loše za regeneraciju, a ovo istraživanje pokazalo nam je da nije tako. Sad moramo da vidimo tačno na koji način makrofage utiču na regeneraciju. To bi moglo dovesti do toga da pokrenemo i ljudski imunosistem da se regeneriše - kaže dr Gudvin.

Bez ožiljaka

- Salamandere bi trebalo posmatrati kao osnovu toga kako regeneracija treba da izgleda - kaže dr Gudvin. Osim obnove kičmene moždine i delova mozga, što se smatra svetim gralom ovog ispitivanja, proces izlečenja mogao bi da dovede i do brže obnove obolele ili oštećene jetre.

(A. I.)


„Isključena“ sposobnost

Postoje dokazi da su sposobnost regeneracije imale i mnoge druge životinjske vrste, ali da ih je evolucija jednostavno „isključila“.
- Te mogućnosti regeneracije su nam možda još otvorene i zahvaljujući ovom istraživanju moći ćemo da ih ponovo aktiviramo. Sad tačno znamo kako salamanderi to rade, pa se nadamo da to možemo iskoristiti da pokrenemo isti proces i kod ljudi - kaže dr Džejms Gudvin.